Ortalama-varyans modeli'ne göre etkin portföylerin oluşturulması ve optimal portföyün belirlenmesi üzerine IMKB 100 endeksi için ampirik bir çalışma
An empirical study of determination of efficient portfolios and optimal portfolio in ise 100 index based on mean-variance model
  1. Tez No: 287669
  2. Yazar: FAHRETTİN ÜNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F.TÜLİN ATAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Sermaye piyasalarında önemli bir yere sahip olan borsalarda kar güdüsüyle işlem yapan yatırımcıların ortak bir amaçları vardır. Bu ortak amaç, yalnızca salt bir kar elde etme isteğinden ziyade; iki boyutu daha ağır basan bir bileşimi ifade eder ve genellikle ?minimum risk ? maksimum getiri ? şeklinde ifade edilmektedir.Bu alanda karşılaşılan zorlukları aşmak ve hedeflenen ortak amaca ulaşmak için ise birçok teori, yöntem ve modeller geliştirilmiştir. Bunlardan biri de Modern Portföy Teorisinin temellerini oluşturan ve Markowitz tarafından geliştirilen Ortalama-Varyans Modeli olmuştur. Model, çeşitlendirme ile portföy oluşturmada yepyeni bir boyut getirmiş ve daha sonra yapılacak çalışmalar için bir referans noktası olmuştur.Buna göre; bu çalışmanın amacı; Markowitz Ortalama-Varyans Modeli çerçevesinde, yirmibirinci yüzyılın ilk büyük kriz olan ve 1929 yılındaki Büyük Krizle karşılaştırılan 2008 Global Krizinin etkilerinin görüldüğü bir dönemde, İMKB 100 Endeksi'nde yer alan hisse senetlerinin risk ve getirilerinin incelenerek, etkin portföylerin oluşturulması ve optimal portföyün belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
Investors making transaction with profit motive have a common goal in stock exchanges that have an important place in the capital markets. This, rather than a mere desire to make profits, defines a composition that two dimensions of it outweigh and is usually expressed as ?minimum risk ?maximum return ?.To overcome the difficulties in this area and to reach the common goal with two dimensions targeted by investors, many theories,methods and models have been developed. One of them is Mean-Variance Model developed by Markowitz and creates the foundation for Modern Portfolio Theory. Model, creating a whole new dimension to determination portfolio with diversify , later has become a reference point for further studies.Accordingly, the purpose of this study, in the context of Markowitz Mean-Variance Model, in period of 2008 Global Crisis that has been seen the effects in which of compared with The Great Crisis in 1929, is examination risks and returns of ISE 100 stocks , determination efficient portfolios and optimal portfolio.