Lesing'in Laokon'unda sanatların bağımsızlığı
Indepence of arts in lessing's Laocon
  1. Tez No: 287683
  2. Yazar: HÜSEYİN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Sanat Tarihi, German Linguistics and Literature, Art History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Lessing'in Laokoon'unda sanatların bağımsızlığı, Gotthold Ephraim Lessing'in 1766 senesinde kaleme aldığı Laokoon oder Über die Grenzen der Malerei und Poesie (Laokoon ya da Resim ve Şiirin Sınırları Üzerine) adlı eseri üzerinden sanat dallarının özerkliğini ve bu özerklik içerisinde onların kendilerine özgü yasalarını incelemektedir. Tezin amacı 18. yüzyılda edebiyat ve sanat eserlerinin yaratılmasında onların sınırlarını belirleyen bir takım kurallar olduğu ve bu kurallar sayesinde ancak bağımsız sanat eserlerinden söz edilebileceğini vurgulamaktır. Bu amaçla yer yer Lessing'in Laokoon'undan uzun alıntılara yer verilecek, tarih içerisindeki örneklerinden yararlanılacaktır. Tez, düşünce seyri açısından tarihsel bir izlek üzerinde önce Laokoon eserinde öne sürülen iddiaların kendinden önceki temsilcilerine yer vererek dönemin düşünce dünyasına ve sanat anlayışına dair bazı ipuçları sunacaktır. Bunu, eserdeki örneklerden hareketle sanat dallarının özgünlüğünü belirleyen sınırların ve kuralların, resimsel şiir yahut şiirsel resim gibi karmaşaların önüne geçilmesinde ne denli önemli ve vazgeçilmez olduğuna yönelik bir çalışma izleyecektir. Ardından 18. Yüzyıl Almanya'sı ile Yunanlılık ilişkisi üzerinde durulacak, Aydınlanma Döneminde Laokoon'un edebiyat ve sanat çevrelerinde nasıl yankı bulduğuna, dönemin ruhuna yönelik Laokoon Tartışmaları'nın nasıl şekillendiğine ve önemine dair bir sonuca varılacaktır.
Özet (Çeviri)
Independence of Arts in Lessing?s Laokoon takes Gotthold Ephraim Lessing?s Laokoon oder Über die Grenzen der Malerei und Poesie (Laokoon or On the Limits of Paintings and Poetry) and analyses the independence of the branches of art and within that independence, examines the spesific principles of those branches in question. The aim of the thesis is to emphasize that there was a series of principles about creating a work of art and literature in the 18th century, and that only through these principles can one define independent works of art. With this aim in mind, the thesis shall include long quotations from Lessing?s Laokoon, as well as other examples of the phenomenon from the history. Within an historical framework, the thesis shall provide hints on the philosophy and the sense of art in the given era firstly by including the predecessors of the claims presented in Laokoon. Deriving from the examples in this work, a study that examines the significance and indispensability of principles and limits (which define the independence of the works of art) in preventing complications exemplified as ?Poetic Painting? or ?Painting Poetry? shall follow it. Following this study, the relationship between the 18th century Germany and being Greek will be analysed, and there will be conclusions on how Laokoon was regarded among the circles of literature and art in the Age of Enlightenment, as well as the importance of Laokoon Discussions and how they were shaped in the light of the era.