Türk tekstil sektöründe bir risk analizi uygulaması, (1998-2008)
An aplication of risk analysis on the Turkish textile sector, (1998-2008)
  1. Tez No: 287684
  2. Yazar: HÜMA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜNDAR MURAT DEMİRÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Economics, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Teknoloji ve Sanayi İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezin ilk bölümünde, mali analizin yapılma amacı, kimler tarafından tercih edildiği, yapılmasında kullanılan yöntemler, başarı sırları, analizin sakıncalı yönleri ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde karşılaşılan sıkıntılar hakkında bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde, imalat sanayinin ve tekstil sektörünün ihracat payları, kamu ve özel kesimin faaliyetteki yeri, istihdam ve kapasite kullanım oranları, teknoloji düzeyleri ile son 30 yıllık dönemdeki gelişmeler ele alınmıştır.Son bölümde TCMB'nin istatistiksel verileri içeren elektronik veri dağıtım sisteminde (EVDS) bulunan 1997-2008 yıllarını kapsayan sanayi üretim endeksi verileri baz alınmıştır. Bu verilerden elde edilen 1998-2008 dönemine ait sanayi büyüme oranı serisi ile yıllık sektör bilançolarından hazırlanmış cari oran ve karlılık oranı serileri aynı döneme ait olacak şekilde kullanılmıştır.Bu çalışmanın amacı, yatırım projeleri analizinde, yatırım kararı verilmesinde oran analizi verilerine bağlı kalınmasının yeterli olmadığını savunmaktadır. Bu amaçla, analize makro bir veri ekleyerek, sektörel risk analizinde kullanılmak üzere bir yöntem önerisinde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis, purpose of financial analysis, by whom it is prefered and methods used in financial analysis are defined. Detailed information about tips for success, disadvantageous aspects of the analysis and in particular information about problems encountered in developping are given.In the second part, share of manufacturing industry and textile sector in export, share of public and private sector in total activity, ratios of capacity usage and employment, level of technology and developments in last 30 years are reported.The last part is based on industrial production index between years 1997 and 2008 which are obtained from electronic data distribution system (EVDS) of TCMB including statistical data. Industry growth series obtained from these data for 1998-2008 and current ratio and return ratio series obtained from annual balance sheets are used for the same period.This study is suggests that ratio ananlysis alone is not enough for investment decision. For this purpose a method which is to be used in industrial risk analysis, is proposed by adding a macro data to the analysis.