II. Meşrutiyet Dönemi fikir akımlarının kadın algısı
Perception of women in the second constitutional era schools of thought
- Tez No: 287697
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
II.Meşrutiyet Dönemi'nin siyasi çalkantılarla dolu geçen ortamında Osmanlı Devleti'ni ayakta tutma çabaları çok sayıda siyasi fikir akımlarının da ortay açıkmasına yol açmıştır. Her bir fikir akımı kendi politikaları doğrultusunda siyasi ve toplumsal meselelere yaklaşırken,“kadın meselesi”de bunların arasında önemli bir yer almıştır.Söz konusu dönemden önce de, toplumların modernleşme ölçütü olarak kabul edilen kadın hakları meselesi, II.Meşrutiyet Dönemi'nin başlıca fikir akımları olan, İslamcılık, Türkçülük ve Batıcılık akımlarının temsilcileri tarafından ele alınırken, öncelik ne kadar modernleşmek gerektiği sorusuna yanıt bulmak olmuştur.
Özet (Çeviri)
Amidst the political turmoil of the Second Constitutional Era, the many attempts to preserve the empire's unity gave rise to the appearance of various schools of thought. While each one approached political and social issues of the time with a unique set of politics,“the issue of women”also held an important place. Prior to the mentioned era, the issue of women was considered a measure of modernity in society.While the pioneering movements in the Second Constitutional era, such as Islamism, Turkism and Westernisisim, as well as the Socialists of the time, also placed strong emphasis on this issue, the fundamental problem was to address the parameters of modernity in an effort to establish to what extent the society had to be modernized.