Türkiye'de yaşanan finansal krizler ve sürdürülebilir büyüme ilişkisi (1990 ve sonrası)
Financial crises in Turkey and sustainable growth relationship (1990 and after)
- Tez No: 287745
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCEKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde büyüme ve kalkınma hızını belirleyen temel faktörler talep yetersizliği değil, üretim kapasitelerinin dolayısı ile sabit sermaye yatırımlarının yükseltebilme imkanlarıdır. Bu da; iç tasarrufların, hedef olarak seçilen kalkınma ve büyüme hızını besleyebilecek bir seviyeye çıkmasına bağlıdır. Ekonomik büyüme ve kalkınma her şeyden önce yükselen gelirin gittikçe artan kısmının tasarruflara ayrılmasını zorunlu kılar.Türkiye'de 1990'lı ve 2000'li yıllarda sık sık krizlerin yaşandığı dönem olmuştur. Çalışmamızın yapıldığı 1990 ? 2009 dönemi incelendiğinde krizlerin olduğu yıllarda GSYİH'nın yani büyüme oranının düştüğünü dolayısıyla büyüme oranın düştüğü kriz yıllarında iç tasarruf oranlarının düştüğü yıllar olmuştur.Çalışmada Türkiye'de iç tasarrufların yetersizliğini sorunu ve çözümüne ilişkin analiz amaçlanmıştır. Analizlerin sonunca Türkiye'de söz konusu kriz dönemlerinde aynı zamanda tasarrufların yetersiz olduğu, bununda büyümede sorunlara yol açtığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The main factor that determines the speed of growth and development in developing countries is not lack of demand, but is the production capacities and so fixed capital investment is main factor determines the speed of growth and development in developing countriesTherefore, domestic savings has to ascend to a certain level to economic growth and development, that requires growing savings from rising income1990s and 2000s are the period that our country experiencing crises frequently. In between 1990 ? 2009 which is the period of our study years which economic crises struck, are the years that GDP and so the rate of growth fell.