Sağ kalan eşin edinilmiş mallara katılma rejiminden kaynaklanan hakları ve miras hakkı
Surviving spouse's rights and curtesy due to the regime of participation in acquired property
- Tez No: 287744
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK BURCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Tezin genel amacı; eşlerin evlilik birliği sebebiyle yasal mal rejimine tabi olmalarından kaynaklanan birtakım hakların evliliğin ölüm ile sona ermesi durumunda sağ kalan eşe ait hangi haklara dönüşeceğini ya da ne tür hakların doğacağını ortaya koyup, bu hakların ölüm durumunda sağ kalan eşin miras hakkı ile kıyaslanmasıdır. Bu sebeple çalışmamız altı bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler sırasıyla; ?Edinilmiş Mallara Katılma Rejiminin Ölüm ile Sona Ermesi ve Eşlerin Edinilmiş ve Kişisel Mallarının Durumu? sonra ?Sağ Kalan Eşin Artık Değer Üzerindeki Hakkı ve Katılma Alacağı? bir diğer bölüm olarak ?Sağ Kalan Eşin Değer Artış Payı Üzerindeki Hakkı? daha sonra ?Sağ Kalan Eşin Edinilmiş Mallara Katılma Rejiminde ve Miras Hakkı Bakımından Aile Konutu Ve Ev Eşyası Üzerindeki Hakları? sonrasında ?Sağ Kalan Eşin Miras Hakkı? ve en son olarak da ?Sağ Kalan Eşin Edinilmiş Mallara Katılma Rejiminden Doğan Alacak Hakkı ve Miras Hakkının Karşılaştırılması? olarak ayrılmıştır. Tüm bu konulardaki hukuki düzenlemeler, Yargıtay kararları, doktrindeki görüşler ışığında tez konusu olan ?Sağ Kalan Eşin Edinilmiş Mallara Katılma Rejiminden Kaynaklanan Hakları Ve Miras Hakkı? yukarıda sayılan başlıklar altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis has been prepared as a postgraduate thesis at the Social Sciences Institution of Istanbul University. The main aim of the thesis is to analyze what kind of rights the surviving spouse has due to the regime of participation in acquired property when marriage ends because of death of the other spouse and compare these rights with the curtesy. Thus, our study is composed of six chapters. These chapters are; ?The end of the regime of participation in acquired property because of death and case of the personal and acquired properties?, then ?The rights and claims of the surviving spouse over the surplus value?. The other chapter is ?The rights over the rise in value of the surviving spouse?. Another chapter is ?The rights over the family house and properties of the surviving spouse? then ?The curtesy of the surviving spouse?, and the last chapter is ?The comparison of the curtesy of the surviving spouse with the rights due to the regime of participation in acquired property?. The thesis subject ?Surviving Spouse?s Rights and Curtesy due to the regime of participation in acquired property? has been studied within the chapters mentioned through legal arrangements, Supreme Court decisions, and the ideas in the doctrine.