Liberalleşme sürecinde Türk milliyetçiliği ve Türk Milliyetçiler Derneği (1945-1953)
Turkish nationalism in liberalization process and Turkish Nationalists Association (1945-1953)
- Tez No: 287877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SEYDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Türkiye'de 1945 sonrası yaşanmaya başlayan liberalleşme süreci bütün Türk siyasal hayatını etkilediği gibi Türk milliyetçiliği üzerinde ciddi bir etki yaratmıştır. Tek Parti döneminde geçerli olan resmi milliyetçilik anlayışını benimsemeyen iki milliyetçilik anlayışı ortaya çıkmıştır. Bu akımlar tek parti döneminde etkin olamamışlardır. Siyasi liberalleşme ile birlikte bu iki akım 1945 sonrası Muhafazakâr ve Türkçü-Turancı milliyetçilik anlayışları olarak Türk milliyetçiliğinin iki ana damarını teşkil etmişlerdir. Ayrı yollardan ilerleyen iki milliyetçilik anlayışı 1951 yılında kurulan Türk Milliyetçiler Derneği çatısı altında birleşmişlerdir. Bu tezde 1946-1953 arasında bu iki milliyetçilik akımı ve bu akımların birleşme süreci ele alınmıştır.Birinci bölümde tek parti dönemi milliyetçiliği ve buna karşı ortaya çıkan alternatif milliyetçilik anlayışları incelenmiştir. Bölümün sonunda ise liberalleşme sürecinin başlangıcı ve Türk milliyetçiliği üzerindeki etkisine değinilmiştir. İkinci Bölümde liberalleşme sürecinde iki ayrı koldan ilerleyen Muhafazakar ve Türkçü-Turancı milliyetçilik anlayışları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise bu milliyetçilik anlayışları arasında kurulması düşünülen birlik fikrinin ortaya çıkışı ve bu fikrin dinamikleri incelenmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise Birliğin gerçekleşmesi için çok önemli rol oynayan milliyetçi dernekler ve bu derneklerin birleşmesi ile oluşan Türk Milliyetçileri Derneği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After 1945, Turkey started to take place in Turkish political life of all affected by the liberalization process, such as a serious impact on Turkish nationalism. During the idea of a single party period two nationalist understanding has emerged which did not embrace the understanding of nationalism. These currents have not been effectively in single-party period. Together with political liberazation the two current formed post two main vein as Conservative and Turkic-Turanian understandings in Turkish Nationalism after 1945.Two separate ways of advancing the understanding of nationalism, founded in 1951, merged under the umbrella of the Association of Turkish nationalists. In this thesis, between 1946-1953, these two currents of nationalism and the unification process of these trends were discussed. In the first part of the thesis, the period of single party nationalism and alternative nationalism understandings against the period of single party was examined. At the end of the first part, the beginning of the liberalization process and the influence of liberalization process on Turkish nationalism. In the second part, Conservative and Turkic-Turanian Nationalism which has progress in two separate way in the process of liberalization process was analysed. In the third section, considered the establishment of unity between these conceptions of nationalism and the emergence and the dynamics of this idea were investigated In the fourth and last section, nationalist associations conducted very crucial role in the realization of the Union and Association of Turkish Nationalists formed by the merger of the these associations were investigated.