Evaluation of cultural tourism potential ın terms of geography ın Hatay
Hatay ilinde kültür turizmi potansiyelinin coğrafi yönden değerlendirilmesi
- Tez No: 287972
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN İNCEKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Araştırma sahası, Akdeniz Bölgesi'nin doğu ucunda Suriye (Kurt Dağları) Dağları ile Amonos dağları arasında yer alan bir sınır ilidir. Batıdan Akdeniz, doğudan ve güneyden Suriye, kuzeybatıdan Adana, kuzeyden Osmaniye ve kuzeydoğudan Gaziantep ile çevrilidir. Tarih boyunca üç kıtayı birbirine bağlayan yolların kavşak noktasında bulunan Hatay, ayrıca inançların ve kültürlerin de odak noktası olmuştur. Ortadoğu ve Türkiye arasında bir köprü vazifesi gören Hatay'daki bazı toplulukların etnik kökenleri, çevre ülkelerdeki topluluklarla ortak özelliklere sahip bulunmaktadır. Hatay'ı çekici hale getiren etkenler Hristiyanlık ve Yahudi kültürel mirasını yansıtan çok sayıda manastır, kilise ve havra bulunduğu gibi çok sayıda Türk-İslam eserleri de bulunmaktadır. Bu sebeple, araştırma sahasının kültürel turizmde önemli bir merkez olduğu söylenebilir. Farklı inançlara ait kültürel mirasların bulunması inanç turizmi potansiyelinin gelişmesini sağlamıştır. Kültürel turizm potansiyeli açısından değerlendirildiğinde ise, araştırma alanında etnik ve folklorik değerler öne çıkan çekiciliklerdir. Öte yandan geleneksel evler, farklı kültürlere ait yeme?içme, dil, çokkültürlülük, özel günler ve festivaller araştırma sahasındaki Antakya, Samandağ vb. gibi yerleşmelerin, farklı etnik kökenlerinin bulunması Hatay'ın kültürel peyzaja dönüşmesini sağlayan unsurlar olmuştur.
Özet (Çeviri)
The research area is a border city in the East of the Mediterranean region between the Syrian Mountains (The Kurt Mountains) and the Amanos Mountains. Hatay is surrounded by Mediterranean in the West, Syria in the East and South, Adana in the NorthWest, Osmaniye in the North and Gaziantep city in the NorthEast. Hatay is located on the historical cross roads that have linked three continents to each other, and it has always been the focus of beliefs and cultures. Hatay has performed the function of a bridge between the Middle East and Turkey. Ethnic origins of some of the societies in Hatay share common features with those of the cities in the vicinity. Many monasteries, churches and synagogues that reflect the Christian and Jewish cultural heritage and number of Turkish-Islamic works of arts are among the factors that attract attention towards Hatay. Hence, it can be said that the field of research is a vitally important place in cultural tourism of Turkey. There are cultural heritages of different beliefs that pave the way for the development of the belief tourism potential. Ethnic and folkloric values are among the leading elements when we analyze the cultural tourism potential. Furthermore, traditional houses, food and drinks of different cultures, language, multiculturalism, special occasions and ceremonies, different ethnic groups in many places such as Antakya, Samandağ etc. are the factors that converts Hatay into a cultural landscape.