Conception of the traditional Alevi values and alteration of the tradition
Geleneksel Alevi değerlerinin algılanış biçimi ve geleneğin değişimi
- Tez No: 287971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KEMAL ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tezin amacı, yetişkin kuşak Aleviler ölçeğinde, Anadolu Aleviliğini oluşturan sosyal-dinsel kurumlarda ve geleneksel Anadolu Aleviliğin esaslarının algılanışında ne tür bir değişim olduğunu ortaya koymak ve gelenekte Ageanılan değişimin nedenlerini açıklamaktır.Belirtilen amaçla hazırlanan tez giriş bölümü hariç beş bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında tezin konusu, amacı ile araştırmada kullanılan teknikler açıklanmıştır. Birinci bölümde genel olarak Aleviliğin ve Anadolu Aleviliği'nin ne olduğu ile Anadolu Aleviliği'nin nasıl ortaya çıktığı üzerinde kısaca durulacaktır. İkinci bölümde Anadolu Alevi kimliğini etkileyen dini inanışlar belirtilecektir. Üçüncü bölümde Anadolu Aleviliği'nin toplumsal-inançsal yapısı ile Anadolu Aleviliği'ne özgü toplumsal kurumlar açıklanacaktır. Dördüncü bölümde ise Anadolu Aleviliğinin Merkezi iktidar ile olan ilişkileri açıklanacak ve son bölümde ise elde edilen anket sonuçları yorumlanacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at manifesting the type of alteration in the conception of social-religious doctrines that form Anatolian Alevisim and the basis of traditional Anatolian Alevism within the scale of the scope of adult generation Alevis and explaining the reasons for the ongoing alterations in the tradition.The thesis is consisted of five parts apart from the Introduction. The theme and the aim of the thesis and the techniques used in the research are explained in the Introduction part. The First Chapter briefly focuses on the definitions of Alevism and Anatolian Alevism along with its emergence. In the Second Chapter, religious beliefs that have impact on the identity of Anatolian Alevism will be emphasized on. The Third Chapter will manifest socio-religious structure of Anatolian Alevism and its peculiar social institutions. The relationship of Anatolian Alevism with the central government will be described in the Fourth Chapter. Results of questionnaires will be interpreted in conclusion.