The effects of using the internet on individual's socialization based on personality traits
Kişilik özelliklerine bağlı olarak internet kullanımının bireylerin sosyalleşmesine etkisi
- Tez No: 287979
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİM CESUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yapılan bazı çalışmalarda internet kullanımının kişilik özellikleri ile ilişkili olarak bireyin sosyalleşmesini olumlu yönde etkilediği yani yalnızlığını azalttığı bulunurken, bir kısmında ise internet kullanımının kişilik özellikleri ile ilişkili olarak bireyin sosyalleşmesini olumsuz yönde etkilediği yani yalnızlığını arttırdığı bulunmuştur. Bu çalışmanın amacı bireylerin kişilik özelliklerine bağlı olarak internet kullanımları ile sosyalleşme süreçleri arasındaki ilişkiyi incelemektir.Bu çalışmanın örneklemini 1411 kişi oluşturmaktadır (979 kadın, 432 erkek). Veriler internet üzerinden toplanmıştır. Çalışmada katılımcılara Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Ucla Yalnızlık Ölçeği (UCLA), Eysenck Kişilik Anketi Gözden Geçirilmiş/Kısaltılmış Formu (EKA-GGK) ve İnternette Bilişsel Durum Ölçeği uygulanmıştır. İnternette bilişsel durum ölçeğinin alt boyutlarının kişilik ölçeği alt boyutları üzerindeki etkilerini incelemek için yapılan regresyon analizlerinde nörotizm kişilik alt boyutuna azalmış impuls kontrolün (ß=0,019) ve dikkat dağıtmanın (ß=0,039) pozitif etkisi görülmektedir. Dışa dönüklük kişilik alt boyutu üzerinde dikkat dağıtmanın negatif etkisi (ß=-0,023) vardır. Psikotisim kişilik alt boyutu üzerinde sosyal desteğin pozitif etkisi (ß=0,014) vardır.Bu çalışmanın ana hipotezi kişiliğin internet kullanımı ve yalnızlık arasında ara değişken olduğudur. Bu amaçla, sırayla internette bilişsel durumun yalnızlık üzerine etkisi, kişiliğin yalnızlık üzerine etkisi, internette bilişsel durum ve kişiliğin birlikte yalnızlık üzerine etkisini incelemek için üç ayrı regresyon modeli yaptık. Yapılan bu üç ayrı regresyon modelinin sonuçları, kişiliğin azalmış impuls kontrol ile yalnızlık arasında tam ara değişken olduğunu göstermektedir. Ayrıca analiz sonuçları kişiliğin dikkat dağıtma ile yalnızlık arasında da kısmi ara değişken (mediator variable) olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
While it was found in some studies that the use of internet effects the socialisation of the individual positively in relation to the characteristics of the individual by alleviating the loneliness, it was found in some studies that the use of internet effects the socialisation of the individual negatively in relation to the characteristics of the individual by increasing the feeling of loneliness. The aim of this study is to investigate relation between using the internet and socialization process of individuals depending on their personality traits.The sample of this study consists of 1411 individuals (979 females, 432 males). Data vere collected via the internet. The participants were administrered Socio-Demographic Information Form, UCLA Loneliness Scale, Short-Form Revised Eysenck Personality Questionnaire and Online Cognition Scale. In the regression models which are designed to examine the effects of the subdimensions of the cognitive state on the internet scale over the subdimensions of the personality scale, positive effect of decreased impulse control (ß=0,019) and the positive effect of distraction (ß=0,039) over neuroticism are seen. There is a negative effect of distraction (ß=-0,023) over extraversion subdimension of personality. There is a positive effect of social support (ß=0,014) over psychoticism subdimension of personality.The main hypothesis of the study personality is a mediator between online cognition and loneliness. So we constituted three different regression models to examine the effect of online cognition on loneliness, the effect of personality on loneliness and the effect of online cognition and personality on loneliness for this purpose. The results of these three separate regression models show that the personality is the moderator variable between decreased impulse control and loneliness. Furthermore, the results of the analyses show that the personality is the mediator variable between distraction and loneliness.