Yerel çok kültürlülük kapsamında bölgesel farklılıkların firma içerisinde konumlandırılması
Position regional diversities in company within the concept of multiculturalism
- Tez No: 288054
- Danışmanlar: PROF. DR. NAKİYE AVDAN BOYACIGİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüz iş dünyasında rekabet kültür kavramı ile yakalanabilir. Kültür; sabit olmayan, farklı coğrafi bölgelere ve faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir. Ancak, bu değişkenlik içerisinde, kültür farklılıklar arasında ortak değerlerin bir noktada buluşmasıdır. Bu ortak değerleri, birey iş yaşamına yansıtarak ortak kültürü paylaştığı kişilere karşı daha pozitif tutum ve davranışlarda bulunmaktadır. Burada önemli olan işletme yönetimlerinin, kültürü oluşturan farklılıkları ve ortak değerlerin İnsan Kaynakları Süreçleri içerisinde değerlendirerek kültürün olumlu / olumsuz izlerini işletmeye olan etkilerini değerlendirmek.Kültürün işletme içerisinde konumlandırılması, işletmenin bulunduğu şehrin demografik profiline bağlı olarak değişmektedir. Araştırma kapsamında olan Bursa, Türkiye'nin coğrafi bölgelerinden olan Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgelerinden daha çok göç almaktadır. Göç eden kişilerin iş yaşamına katılmalarında kültürün etkisi kaçınılmazdır. Bireyin sahip olduğu farklı kültürel geçmiş işletmenin demografik yapısını etkilemektedir. Aynı bölgeden olan yöneticiler, farklı İnsan Kaynakları Süreçlerinde kendi bölgelerinden olan kişilere karşı daha pozitif yaklaşım sergilemektedir.Kültürün, işletmenin demografik yapısını etkilemesi ilk İşe Alma ve Yerleştirme Süreci ile başlamaktadır. İşe Alma Sürecinde karar verici konumda olan kişiler kendisi ile aynı coğrafi bölgeden olan kişileri tercih etmektedir. Dolayısı ile kültürün birleştiriciliği işletmenin demografik yapısını etkilemektedir. Kültürün bu etkisi işletme içerisinde bir adım daha ileri giderek çalışanın performans değerlendirmesini de etkilemektedir. Yapılan araştırmada değerlendirici konumundaki kişiler kendisi ile aynı coğrafi bölgeden olan kişilere daha yüksek puan vermektedir.Kültürün, kendisi ile aynı coğrafi bölgeden olan kişilere karşı pozitif tutumu İşe Alma ve Performans Sürecinde etkisini gösterirken, İşten Çıkış Sürecinde kültürün etkisi görülmemektedir. Özellikle işletmeyi ekonomik olarak etkileyen kriz, toplu çıkış vb. zorunlu sebepler yüzünden gerçekleşen işten çıkışlarda çalışanın yönetici / işveren ile aynı coğrafi bölgeden olması işten çıkış sürecini etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
In today's business world, competitiveness can be reached with the concept of culture. Culture, is not fixed; and is changeable depending on different geographical regions and some external factors. But, in this changeable area, culture is the common set of values between differences. These common values are reflected by individual as more positive attitudes and behaviours against the people with who shared common culture. The important issue is to assess differences that compose culture and common values in the Human Resources Processes and evaluating the positive / negative effects of culture on the business by business managements.Positioning of culture within the business is changing according to the demographic profile of the city that company is established. Bursa city that we implement our research, have more immigrants from Black Sea and Eastern Anatolia Region of Turkey?s geographical regions. The influence of culture to business is inevitable when immigrants participated in the work life. The cultural backgrounds of individuals affect to demographic profile of company. Managers from the same region, has more positive approach in the Human Resources Processes against to the person from the same region.The first step of culture that affects the demographic structure of company is Recruitment Process. People who're in deciding position in Recruitment Process prefer people who are from the same region with him/her. So the unifying affect of culture, changes demographic structure of company. The impact of culture on business is a step further in the assessment of the employees? performance is also affected. In our research, we saw that people who are in deciding position rated positively the people who are from the same geographical region.We saw the positive effect of culture in the Recruitment and Performance Process for people from the same region. On the other hand we could not see this positive effect in the lay off process. Especially the crisis and other obligatory reasons that effecting companies do not have effect on lay off process for employees from the same region of manager or employer.