Individual cost, benefit and efficiency of manipulation: A comparative study of social choice correspondences
Manipülasyonun bireysel maliyet, kazanç ve verimi: Sosyal seçim kurallarının kıyaslamalı bir çalışması
  1. Tez No: 288092
  2. Yazar: BORA EVCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JEAN ANDRE AUGUSTİN LAİNÉ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, hesaplama yöntemleri kullanılarak, bazı sosyal seçim kurallarının manipüle edilebilirlik dereceleri üzerinde çalışılmaktadır. Lexicographic, Max-Min ve Expected-Ranking olmak üzere üç tane genişleme kuralı altında, Borda kuralı, Uncovered Set, Top-Set ve Copeland kuralı olmak üzere dört tane sosyal seçim kuralı incelenmektedir. Sosyal seçim kurallarının manipüle edilebilirlik derecesi üç farklı yaklaşımla hesaplanmaktadır; manipülasyon maliyeti, manipülasyon getirisi ve manipülasyon verimliliği. Tam değer kümesi ve hiçbir şekilde sınırlandırılmamış sosyal seçim kuralları üzerine çalışıldığından, bu büyüklükte ki hesapların yapılabilmesi için bilgisayarlar kullanılmıştır. Bu amaç için de, JAVA programlama dilinde özel yazılımlar geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we work on the degree of manipulabilities of some social choice correspondences (SCC) by using computational methods. We consider four SCCs; the Borda rule, the Uncovered set, the Top Set and the Copeland rule, under three extension rules; the Lexicographic extension rule, the Max-Min ordering and the Expected-Ranking. We use three different approaches to measure the manipulabilities of SCCs; the computational cost of manipulation, the gains from manipulation and the efficiency of manipulation. Since we work on full domain and SCCs under no restriction, we use computers for this huge work. We design a special software in JAVA to handle this job.