Sema Kaygusuz: Hikayeden romana
Sema Kaygusuz: From short story to novel
- Tez No: 288091
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk edebiyatının yeni kuşak yazarlarından olan Sema Kaygusuz'un edebiyat serüvenini, yayımladığı ilk üç öykü kitabı ve yazdığı iki romanla birlikte incelemektir. Yazarın iki romanı ve seçilen dokuz öyküsü, kurduğu dil, karakterler, tekrar eden temalar ve biçem açısından ele alınarak öykü ve roman anlayışı ortaya koyulmuştur.Türk edebiyatında 1990'ların sonunda yerini almaya başlayan yazarlardan biri olan Sema Kaygusuz, kendi edebiyat anlayışını oluşturmuş ve kendi dil evrenini kurarak yenilikçi ve deneysel biçimlerde eserler vermiştir.Sema Kaygusuz'un öykü anlayışında öyküler olaylara değil kırılma anlarına odaklanır, insanlık durumlarıyla ilgilidir. İnsanın doğayla ilişkisini merkeze alarak kurguladığı romanlarında ise yazar, kadim hikâyelere, kutsal metinlere, mistik ve tarihi kişiliklere yer verir; romanlarını adeta iç içe geçmiş hikâyelerle oluşturur. Zaman ve mekândan bağımsız olarak oluşturulmaları metinlerine aynı zamanda evrensellik de katar.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore Sema Kaygusuz?s literary journey with reference to her two novels and three short story collections published to date. To depict her perception of novel and story, the verbal construction, characters and repetitive themes and stylistics have been analyzed in her two novels and nine stories.Sema Kaygusuz, a new generation author emerging on the literary scene at the end of the 1990s, set her own understanding of literature and by creating her own world of language she produced innovative and experimental works.The story-making process of Sema Kaygusuz emphasizes not on the plot but on the moments of breaking and is related to the state of humanity. Her novels, woven with man?s relation with nature, are built upon ancient stories, sacred texts, mystical and historical personalities, and seem to have been culminated upon stories intertwined. Her works achieve universality by their independent construction from time and space.