Türkiye'de yeraltı edebiyatının izleri: Kanat Güner, Ayça Seren Ural, Sibel Torunoğlu, Mehmet Kartal
The traces of underground literature in Turkey: Kanat Güner, Ayça Seren Ural, Sibel Torunoğlu, Mehmet Kartal
- Tez No: 288113
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, Yeraltı edebiyatının dünyadaki ve Türkiye'deki izini sürmek ve dünyada Beat kuşağı yazarları, Jean Genet, Charles Bukowski gibi yazarlarla tanınan; Türkiye'de 1980'lerden itibaren gelişen bu türü örnek yazar ve romanlar üzerinden incelemektir.Bu çalışmada, yaşam tarzlarıyla yeraltına yakın olan yazarlar seçilerek, Türkiye'de Yeraltı edebiyatının durumuna bakılmaya çalışılmıştır. Seçilen yazarlardan ilki 1998 yılında yaşamına son veren ve bir eroinman olan Kanat Güner, ikincisi 90'lı yılları bir punk olarak yaşayan Ayça Seren Ural, üçüncüsü şizofreni tedavisi gören ve defalarca akıl hastanesinde yatan Sibel Torunoğlu ve sonuncusu küçük yaşlarda hırsızlığa başlayan ve 2001 yılında bir hastalık sonucu genç yaşta ölen Mehmet Kartal'dır. Yazarların sırasıyla Eroin Güncesi, Pogo, Tımarhane Günlüğüm ve Hayatım Harbiden Roman adlı eserleri ele alınmıştır. Çalışmada, birer alt kültür üyesi olan ve yaşamın dışında kalan bu yazarların hayatı nasıl gördükleri, toplumun dışında kendilerine nasıl bir dünya yarattıkları, toplumu hangi noktalarda eleştirdikleri incelenmiş, Batıda kitlesel bir başkaldırı ve muhalefet yaratan Yeraltı edebiyatı yazarlarından hangi noktalarda ayrıldıkları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to trace the underground literature in Turkey and in the world and to analyze this literature which is known in the world with the authors such as Charles Bukowski, Jean Genet and the Beat generation authors and which is developed after 1980s in Turkey, with the related authors and novels.In this study, authors whose life styles are close to underground are chosen and the underground literature in Turkey is analyzed via these authors. The first author is a heroin addict Kanat Güner who killed herself in 1998. The second author is Ayça Seren Ural who has lived as a punk in 1990s. The third author is Sibel Torunoğlu who took a treatment as a schizoid and the last author is Mehmet Kartal who was a burglar and died in 2001. Novels that are analyzed are Eroin Güncesi, Pogo, Tımarhane Günlüğüm and Hayatım Harbiden Roman respectively. In this thesis, the way these authors see life, the world that they created outside the conventional society, the points that they criticized the society are analyzed and the differences than the underground literature of Western societies are put forward.