The role of structured products in the financial turmoil of 2007-2008
Yapılandırilmış menkul kıymetlerin 2007-2008 finansal krizindeki rolü
- Tez No: 288112
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. OKAN AYBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde yapılandırılmış finansal ürünlerin 2007-2008 yıllarında yaşanan global finansal çalkantıdaki rolleri araştırılmaktadır. Global krizin oluşmasına ortam hazırlayan nedenlerin büyük çoğunluğu yapılandırılmış finansal ürünler piyasasındaki hızlı ve kontrolsüz gelişmelerle bağlantılıdır. Yeni geliştirilen bu tür finansal ürünlerdeki karmaşık yapı, piyasalarda bu ürünleri denetleyecek otoritelerin yetersiz olması, bu ürünlerin çok çeşitli dayanak varlıklara bağlı oluşu ve şeffaflığın son derece düşük olması, 2008 öncesi dönemde yapılandırılmış finansal ürünler piyasasının tehlikeli şekilde büyümesine yol açmıştır. Uluslarası rating kuruluşlarının bu ürünleri ve bağlı riskleri geleneksel ürünlere benzer şekilde değerlendirmeleri ve tartışmaya açık uygulamaları da krizin başlıca nedenleri olarak göze çarpmaktadır. Bu çalışma, yapılandırılmış finansal ürünlerin değişik özelliklerini ve finansal krizin çeşitli evrelerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
This paper aims to provide an analysis on the role of structured products in the financial turmoil of 2007-2008. The recent turmoil was led by many different factors, most of which was strongly related with the rapid development in the market for structured products. Shortfalls of these newly-designed products, loopholes in the financial markets, lack of transparency of complex products and controversial methodologies of the rating agencies appear to be the main causes of the current crisis. The paper discusses different aspects of structured finance through products and examines their role in the various phases of the turmoil.