Türkiye'de finansal gelişme-ekonomik büyüme ilişkisi: Sermaye birikimi ve verimlilik kanalları
Financial development economic growth nexus in Turkey: Capital stock accumulation and productivity channels
- Tez No: 288239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMUR HAN GÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Finansal gelişme ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki ekonomi yazınında tartışmalı konulardan birisidir. Her ne kadar çok sayıda uygulamalı çalışma finansal gelişme ve ekonomik büyüme arasında uzun dönemde bir ilişkinin bulunduğuna yönelik kuvvetli bulgular sunsa da, çalışmalarda nedensellik ilişkisinin yönü ülke örneklerine ve kullanılan finansal gelişme değişkenlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Finansal gelişme, ekonomik büyümeyi fiziki sermaye birikimine yardımcı olarak veya verimliliği artırarak katkıda bulunabilmektedir. Bu çalışma 1960?2009 dönemlerini kapsayan Türkiye verileri çerçevesinde finansal gelişmenin bu iki alternatif büyüme kanalı aracılığıyla ekonomik büyümeye yaptığı katkıyı incelemektedir. Bu çerçevede eş bütünleşme testi, kısa ve uzun dönem Granger nedensellik testleri kullanılarak, Türkiye'de finansal gelişme sermaye birikimi/toplam faktör verimliliği ve büyüme ilişkisine ışık tutulmaya çalışmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular Türkiye'de, finansal gelişme, sermaye birikimi ve ekonomik büyüme ile yine finansal gelişme, toplam faktör verimliliği ve ekonomik büyüme arasında uzun dönemde bir ilişkinin bulunduğuna işaret etmiştir. Kısa ve uzun dönemli nedensellik testleri ise Türkiye'de ilişkinin yönünün finansal gelişmeden ekonomik büyümeye doğru olduğuna yönelik ipuçları sunmuştur. Bu sonuçlar Türkiye'de finansal gelişmenin büyüme sürecinde önemli olduğunu teyit etmektedir.
Özet (Çeviri)
The nexus between financial development and economic growth is one of the controversial issues in the economic literature. Even though many empirical studies provide strong evidence on there is a long run relationship between financial development and economic growth, the direction of causality might be changed in the studies according to different country cases and employed financial development indicators. Financial development may contribute to economic growth by facilitating capital accumulation and by improving productivity. This study investigates the contribution that financial development may make to economic growth via these two alternative channels in Turkey for the period of 1960-2009. In this framework by implementing cointegration test, short and long run Granger causality tests, it has tried to shed light on the financial development, capital stock accumulation / total factor productivity improvement and economic growth nexus in Turkey. The provided evidences in the study have shown that there is a long run relationship both between financial development, capital stock accumulation, and economic growth and between financial development, total factor productivity and economic growth. The short and long run causality tests provided evidences that the direction of causality run from financial development to economic growth in Turkey. These results confirm that financial development is an important factor for the economic growth in Turkey.