Milton and Politics: A study of Milton's political ideas in his pamphlets and Paradise Lost
Milton ve Politika: Milton'un politik bildirileri ve Paradise Lost adlı eserindeki politik görüşleri üzerine bir çalışma
- Tez No: 288238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİYE REİS, PROF. DR. HİMMET UMUNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Milton edebiyat kariyerine birçok şiir ve sone yazarak başlamasına karşın, aynı zamanda ihtilalci ve ihtiraslı bir politik militan olarak karşımıza çıkmaktadır. Politika kariyerine monarşi karşıtı ve cumhuriyetçi fikirleri destekleyen, özellikle dini ve sivil özgürlüklerin ve özgür bir devletin gerekliliğini savunan politik bildirilerle başlamıştır. Bu bildirilerinde, aynı zamanda, Stuart dönemindeki mutlakıyetçi ve tiranlığa dayalı rejime saldırmıştır. Fakat krallık rejiminin İngiltere'de yeniden kurulmasıyla beraber, Milton politik bildiri yazmayı bırakmak zorunda kalmıştır çünkü bir cumhuriyetçi olarak ve daha önce hükümdarın öldürülmesini savunduğundan dolayı, krallığın yeniden gelmesiyle, hayatı tehlike içerisindendir. Bu yüzden, Milton bu dönemde politik düşüncelerinin açıkça ifade edemediğinden dolayı, bu fikirlerini ve siyasi görüşlerini bu dönemde yazdığı, Paradise Lost, Paradise Regained ve Samson Agonistes gibi önemli şiirlerinde yer vermektedir. Aynı zamanda, Milton'ın cumhuriyet rejimi dönemindeki politik ünü ve bir ihtiraslı cumhuriyetçi kimliğiyle aktif bir politik yaşam sürdürmesinden dolayı, krallığın yeniden gelmesiyle beraber, dönemin politik olayları karşısında duyarsız kalması mümkün değildir. Bu yüzden, Milton politik fikirlerini bu dönemde yazdığı şiirlerine de yansıtmıştır. Politik bir şair olarak, Milton, özellikle Paradise Lost adlı şiirinde politik düşüncelerini alegorik bir yöntemle vermiştir. Bu tez Milton'ın Paradise Lost adlı şiirini, Milton'ın daha önce yazmış olduğu politik bildiriler de yansıttığı siyasi fikirleri ışığında politik açıdan yeniden okumayı ve analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, özellikle, Milton'ın edebiyatı bir çeşit politik araç olarak kullandığını ve Paradise Lost adlı şiirinin de bu amaç doğrultusunda yazıldığını tartışmaktadır. Bu şiirde, İncil'deki Yaratılış hikâyesi, Şeytan'ın Cennetten kovulması ve Adam ile Hava'nın da Cennetten kovulması hikâyelerinin altında aslında İngiltere'nin o dönemdeki sosyal ve politik panoramasını çizen bir politik metnin yattığı vurgulanmaktadır. Böylelikle, Paradise Lost adlı şiirde Tanrı ile Şeytan karakterleri kralların mutlak güçleri ve tiranlığın allegrorik bir temsili olarak verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Although Milton wrote several poems and sonnets in his earlier career, he became known as a revolutionary and passionate political activist, beginning his political career with the pamphlets that he wrote on the current politics of his time, defending antimonarchical rule and republicanism, giving particular attention to the religious and civil liberties of the people and the necessity of a free commonwealth, and attacking Stuart absolutism and tyranny. However, following the restoration of monarchy he had to stop writing political pamphlets because as a republican and defender of regicide Milton was in danger, and the new regime made it impossible for him to express his political thoughts safely. He embarked on a literary project which included his major poetical works, Paradise Lost and Paradise Regained and Samson Agonistes. Considering his earlier reputation as an ardent republican, leading an active political life, it can be stated that Milton could not detach himself from the political controversies of his time. Hence, he wrote Paradise Lost as a political poem in which he reflected and inserted his political views in an allegorical manner. This dissertation attempts to analyze and re-read Milton?s Paradise Lost in the light of his political views as reflected in his earlier political pamphlets. The study particularly argues that, using literature as a medium of expression, Milton intentionally wrote Paradise Lost as a political poem, in which, by re-writing the Biblical story of the Creation, the fall of Satan and the fall of Adam and Eve, he put a political subtext which reflected the social and political panorama of England of his time. Hence, Paradise Lost is an allegorical representation of his political ideas about tyranny and the absolute power of rulers, reflected through God and Satan.