Türkiye'de enerji özelleştirmeleri ve medya sahipliği: POAŞ özelleştirmesi ve Doğan Medya Grubu
Energy privatization and media ownership in Turkey: Privatization of POAŞ and Doğan Media Group
- Tez No: 288358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA BAŞARAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Türkiye'de 1980 sonrası yaşanan ekonomik dönüşüm, teknolojik ilerlemeler ve sermaye yapısının değişiminden medya sektörü büyük ölçüde etkilenmiştir. Küçük sermayeli basın işletmelerinin yerini dev holdinglerin bünyesinde faaliyet gösteren medya grupları, gazetelerin gazeteci patronlarının yerini ise işadamları almıştır. Neoliberal politikalar sonucu özelleştirme uygulamalarına geçilmiş, birçok alanda olduğu gibi enerji alanında faaliyet gösteren Kamu İktisadi Teşekkülleri de özelleştirilmeye başlanmıştır. Yaşanan süreçte medya patronları enerji özelleştirmeleri ile yakından ilgilenmişlerdir. Bu tez çalışmasında enerji özelleştirmeleri ve medya sahipliği bağlamında Doğan Medya Grubu ve POAŞ özelleştirmesi ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The media sector has been affected by economic transformation, technological development and changing of capital structure which was occured after 1980 in Turkey. The media groups which is part of the giant holdings got the place of press organization which has poor capital, the businessman got the place of the journalist bosses of newspapers. As a result of neoliberal politics, privatisation applications started and the State Economic Enterprises was started to become private. In this duration the media bosses had close interest on privatisation. In this thesis, Dogan Media Group and privatisation of POAS was surveyed in detail in the process of relationship between energy privatisation and media ownership.