Farklı materyallerin başlangıç evresindeki mine lezyonlarının yeniden sertleşmesi üzerine etkileri
Effect of different materials on rehardening of initial enamel lesions
- Tez No: 288475
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜBİN SOYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, başlangıç evresindeki mine lezyonlarına uygulanan değişik materyallerin, demineralizasyon ve remineralizasyon siklusu sonrası yeniden sertleşmedeki etkilerinin in vitro olarak incelenmesidir.Araştırmada, kırık ve çatlak içermeyen 28 adet sığır dişinden 56 adet mine örneği elde edilmiş ve dişler, her grupta 8'er örnek olmak üzere 7 gruba ayrılmıştır. Başlangıç mikrosertlik değerleri ölçülen tüm örneklere, kliniği taklit edecek şekilde sitrik asit uygulanmış ve yüzeylerde, aktif mine erozyonu oluşturulmuştur. Asitleme sonrası, ilk gruba hiçbir materyal uygulanmayarak kontrol grubu oluşturulmuştur. Grup 2'ye rezin bonding materyali olan Clearfil SE Bond, grup 3 ve 4'e sırasıyla fissür örtücü materyalleri olan Fissurit FX ve Helioseal F, grup 5, 6 ve 7'ye Icon-etch ile asitleme süreleri sırasıyla 60, 90 ve 120 sn. olan rezin infiltranı Icon® uygulanmıştır. Tüm gruplar, 1 hafta süreyle demineralizasyon ve remineralizasyon siklusuna tabi tutulmuştur. Örneklere, her gün, 15 saat içerisinde 5 kez 5'er dakika demineralizasyon çözeltisi uygulanmış, kalan 9 saat içerisinde örnekler, sürekli remineralizasyon çözeltisinde bekletilmiştir. Demineralizasyon ve remineralizasyon siklusu sonunda, mine yüzeyleri kesit mikrosertlik testi ile incelenmiştir. Mikrosertlik testi, Vickers ucu bulunan mikrosertlik test cihazıyla yapılmış, her bir kesit üzerinde 20, 30, 50, 70 ve 90 ? m olmak üzere 5 farklı derinlikte izler elde edilmiştir. Her derinlikte 3 ayrı ölçüm yapılmış ve örneklerin mikrosertlik değerleri, bu ölçümlerin ortalaması alınarak hesaplanmıştır.Sonuçların istatistiksel analizleri, ?one way ANOVA? ve post hoc ?Tukey? testi ile gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın sonucunda, bütün örneklerin başlangıç mikrosertlik değerleri ortalamalarıyla 20 ? m, 30 ? m, 50 ? m, 70 ? m ve 90 ? m derinliklerdeki mikrosertlik değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. 20 ? m, 30 ? m ve 50 ? m'de, Clearfil SE Bond grubunun mikrosertlik değeri ortalaması, kontrol grubu ile istatistiksel olarak anlamlı fark gösterememiş ve Clearfil SE Bond'un, başlangıç evresindeki mine lezyonlarına uygulandığında yeniden sertleşmede etkin olamadığı görülmüştür. Grupların BMSD (başlangıç mikrosertlik değerleri) ve 90 ? m'deki ortalama mikrosertlik değerleri arasındaki fark, istatistiksel olarak anlamlı bulunmamış, Icon materyali, bu derinlikte yeniden sertleşmede yeterli olamamıştır. Icon-etch'in farklı uygulama süreleriyle oluşturulmuş grupların mikrosertlik değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study is to evaluate the rehardening of the incipient enamel lesions by the application of the different materials, after the demineralization and remineralization cycle.In this study, 56 samples from 28 caries-free bovine teeth were obtained and teeth were allocated into 7 groups containing 8 samples for each. After the analysis of the initial microhardness values of all samples, citric acid was applied on the enamel surfaces forming active enamel erosion lesions to exhibit the clinical conditions. After the etching, no material was applied on the samples in the control group. Clearfil SE Bond as a resin bonding material was applied to the group 2 whereas Fissurit FX and Helioseal F as fissur sealants to the groups,of 3 and 4, Icon® as a resin infiltrant with different eching times of 60, 90 and 120 seconds with Icon-etch to the groups of 5, 6 and 7 respectively. All the samples were cycled for 1 week through a daily procedure of the demineralization for 5*5 minutes in 15 hours and the continous remineralization for the remaining 9 hours. After this cycle, the teeth were sectioned and evaluated quantitatively by cross-sectional microhardness testing. Each sample was assessed by a microhardness tester with a Vickers diamond. Indentations were made on 5 depths of 20, 30, 50, 70 and 90 ? m on each sample. 3 different indentations were made for each depth and the microhardness values of the samples were indicated as the mean of these values.The statistical analysis of the results were calculated by ?one way ANOVA? and post hoc ?Tukey? tests.In conclusion, significant changes between initial microhardness values and the values of all samples at 20 ? m , 30 ? m, 50 ? m, 70 ? m and 90 ? m were observed. The microhardness values of group 2 (Clearfil SE Bond) did not show significant differences with values of the control group at the depth of 20 ? m, 30 ? m and 50 ? m. Clearfil SE Bond was found to be unsuccessful for the rehardening of the incipient enamel lesions. There was no statistical meaning for the difference between the initial microhardness values and the mean microhardness values of samples at 90 ? m indicating that Icon was insufficient for the rehardening at this depth. There was also no statistical meaning for the change between the groups of the different appIication times of Icon-etch at any depth.