Görme engelli kadınlarda menstrual hijyen yönetimi
Menstrual hygiene management in visually impaired women
  1. Tez No: 490039
  2. Yazar: TUĞBA DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Görme duyusu menstrual hijyenin doğru yönetimi için önemlidir. Hemşirelerin, görme engelli kadınların menstrual hijyenlerine ilişkin uygulamalarını bilmesi, onlara verecekleri eğitim ve sağlıklarının korunması açısından önemlidir. Bu araştırma, görme engelli kadınların menstrual hijyen yönetimlerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Altı Nokta Körler Derneği'nin yayınladığı Kibele Dergisi'ne abone 522 görme engelli kadın oluşturmuştur. Örneklem, evreni bilinen örneklem yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırma, dergiye üye olan 187 görme engelli kadınla tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Örneklem seçiminde amaca uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler soru formu kullanılarak telefonla görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırmada yer alan görme engelli kadınların %61,5'inin menstrual hijyen yönetimi konusunda bilgi aldıkları ve bu bilginin en çok anneden ve okuldan alındığı saptanmıştır. Menstruasyon döneminde katılımcıların %95,7'sinin hijyenik ped kullandığı, %52,4'ünün pedini günde 4'den az değiştirdiği, %25,1'inin tuvaletten önce ve sonra ellerini yıkadığı, %43,9'unun genital bölge temizliğini yanlış yaptığı ve %33,2'sinin banyo yapmadığı bulunmuştur. Kadınların %52,9'unun menstrual hijyen yönetimi konusunda destek aldığı, destek alınan konular arasında materyal temini, kıyafetlerin kanla bulaş durumu ve adetin başlangıç/bitişine karar vermenin yer aldığı, desteğin en çok annelerden alındığı belirlenmiştir. Görme engelli kadınların menstruasyonun başlangıcına kanın kokusunu fark ederek, bitişine ise menstruasyonun süresini takip ederek karar verdikleri saptanmıştır. Kadınların %36,4'ü menstruasyon döneminin günlük yaşantısında değişikliğe neden olduğunu ve %51,5'i menstruasyon döneminde koyu renk kıyafet giymeyi tercih ettiğini belirtmiştir. Kadınların %34,8'i çevresindeki kişilerin, menstruasyon dönemine ilişkin sorular sorduğunu, bunların %60'ı soru sorulmasının kendisini rahatsız ettiğini/hoşlanmadığını söylemiştir. Araştırmada görme engelli kadınların, menstruasyon dönemindeki hijyen uygulamalarının istendik düzeyde olmadığı, menstruasyonun başlama ve bitişini anlamada farklı belirteçler kullandığı, yaklaşık yarısının bu dönemi bağımsız yönetemediği ve menstruasyon döneminin bazı kadınların sosyal yaşantılarını etkilediği belirlenmiştir. Hemşireler ve diğer sağlık çalışanları görme engelli kadınların menstrual hijyen uygulamalarının iyileştirilmesi ve periyodlarını bağımsız yönetebilmeleri için engellerine uygun, eğitim materyalleri geliştirmeli, planlanmış eğitimler vermeli ve araştırmalar yapmalıdır.
Özet (Çeviri)
Sense of sight is necessary for correct management of menstrual hygiene. Nurses to know their practices regarding menstrual hygiene of visually impaired important in order to give them their education and protect health. This research was conducted in order to determine menstrual hygiene management of visually impaired women. The population of the study was consisted of 522 visually impaired women who subscribers to the Altı Nokta Körler Derneği Kibele Dergisi. Sampling method known the population is used in determining sample. The research was conducted as a descriptive study with 187 visually impaired women who suscribers of the journal. The purposive sampling is used in the selection of the sample.The data were collected by telephone interview method through questionnaire. Data were evaluated using descriptive statistics and the Mann Whitney U test. It was determined that 61,5% of visually impaired women in the study had information about menstrual hygiene management and they received the information mostly from their mothers and schools. It was determined that 95,7% of participants used hygienic pad and 52,4% changed pad less than 4 times a day, 25,1% wash their hands both before and after the toilet, 43,9% did to wrong the genital area cleanup and 33,2% didn't bath. It was determined 52,9% of the women received support for menstrual hygiene management. Also determined that among the subjects supported the material supply, the situation of blood contamination of the clothes, and the decision to beginin/ending menstruation, the support was taken from the most mothers. It was determined that the women in the sampling used some determinants to detect the beginning and end of menstruation. The notice the smell of the blood and follow the period of menstruation are the some of the determinants used to understand onset and end of menstruation. 36,4% of women stated that they changed the daily life of the menstruation period and 51,5% stated that they had to choose dark clothes during this period. It was determined that social environment of 34,8% of the women were asking a questions about the menstruation period and 60% were uncomfortable/dislike with the question. It has been determined in the study that visually impairment women are not at the desired level of menstrual hygiene practices, using different markers to sense the beginning and ending menstruation, about half can not manage this period independently and menstruation period of some women affect their social lives. Nurses and other health professionals should develop appopirate to their disable training materials, research planning and planned training in order to improve the menstrual hygiene practices of visually impaired women and to be able to manage their periods independently.