İnsan term fetal membranların farklı alanlarında kaspaz 3 ile apopitozisin tespit ve dağılımı, bu dağılımın fetal doğum ağırlığı ile korelasyonu
The detection and distrubition of apoptosis with caspase 3 at the different fields of the human term fetal membranes, the correlation of the distribution with fetal weight.
- Tez No: 288575
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYGEN ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Miat gebelikte oluşan apopitotik değişikliklerin, kaspaz 3 kaskadıyla tespiti, farklı alanlarda apopitozisin farklı şekilde eksprese olup olmadığının belirlenmesi ve kaspaz 3 ile saptanan apopitozis oranlarının yenidoğan kilosuna olan etkisinin belirlenmesi.Materyel ve Metod: 2010 Ağustos - 2011 Ağustos tarihleri arasında Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilimdalı'nda gebeliğin başından beri takip olan ve doğum yapan 56 hastanın plasentaları patoloji labaratuvarında takibe alındı. Plasenta, plasental membranlar ve göbek kordonu materyali çalışmaya dahil edildi. Makroskopik inceleme ile plasental ağırlık, boyutlar, göbek kordonu sapı, uzunluğu ve gros patoloji olup olmadığı kaydedildi. Plasentalar aynı gün içerisinde işleme alındı.Fetal membranların spontan (NSVY) ya da manuel (C/S) ruptür alanlarından ve ayrıca fetal membranların distal alanından (plasental kenarın 2 cm distali) örnekler alındı. Fetal membranın, rüptüre olduğu bölgeye `E' tanımlamasını; rüptür olan alanın distalinde plasentaya 2 cm yakın bölgeye de `D' tanımlaması yapıldı. İmmunhistokimyasal yöntemle kaspas 3 ile değerlendirilebilen apopitozis miktarları değerlendirildi.Bulgular: Yenidoğan kilosu ile E bölgesinde (membran rüptüre alanı) kaspaz 3 ile saptanan apopitozis miktarı ile arasında bir korelasyon bulunmadığı tespit edildi. Ancak aynı araştırma D bölgesi için yapıldığında ise yenidoğan kilosu ile D bölgesinde kaspaz 3 ile saptanan apopitozis miktarı arasında anlamlı bir korelasyon olduğu tespit edildi.E ve D alanlarında saptanan kaspaz 3 miktarlarının birbirleriyle korelasyonunun olmadığı istatistiksel olarak saptanmıştır.Çalışmamıza alınan olgularda E ve D alanlarında apopitozisin farklı oranlarda eksprese olup olmadığı incelendiğinde ise membran rüptür alanı olan E bölgesinde kaspaz 3 yoğunluğu, rüptür alanın distalinde plasentaya yakın olan D bölgesine oranla daha fazla izlenmiştir.Anne yaşının, doğum sırasındaki kilosun ve gebelik süresince aldığı kilo artış miktarının ayrıca bebek cinsiyet farkının E ve D alanlarının her ikisinde de kaspas 3 ile saptanan apopitozis arasında bir korelasyon bulunmadığı tespit edildi.Sonuç: Apopitozis göstergesi kaspaz 3 ve fetal ağırlık arasında pozitif yönde ilişkinin varlığı fetal membranlardaki apopitozisin sadece rüptür mekanizmasında değil aynı zamanda fetal ağırlık ve büyümede de beklenin aksine olumlu etkisi olduğunu düşündürmektedir. Literatürün aksi yönünde olan bu bulguların kesin ispatı için membran rüptür mekanizmasının ve fetal ağırlığa etki eden mekanizmalarının keşfi; apopitozisin bu mekanizmalardaki yerinin anlaşılabilmesi için daha fazla vaka sayısı ile yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Apopitosis determination on different fetal membrane zones via caspase 3 expression and the relation between caspase 3 levels and birthweight of term pragnancies.Material and method: The study is performed at the Maltepe University Obstetrics and Gynecology Department and pathology departments. Placentas were collected from 56 patients who gave birth between August 2010 and August 2011. The placenta, placental membranes and umbilical cord were included in the study material. Macroscopic examination and placental weight, dimensions, umbilical cord stem, length were recorded and gross pathologies were excluded. Placentas were processed in the same day. Fetal membranes were obtained from spontaneous vaginal delivery or c-sections and tissues were cut from the areas of rupture of fetal membranes and from 2 cm distal to the placental edge. The fetal membranes collected from the rupture zone was described as 'E' and the area 2 cm distal to the placenta was marked as `D'. The amount of apoptosis was evaluated via immunohistochemical method looking at caspase 3.Results: There were no correlation between the weight of newborn and the amount of apoptosis evaluated by caspase 3 in the ruptured area of the fetal membranes (E.) However, the newborn's weight and the amount of caspase-3 in the regions of D were evaluated and a significant correlation was found.There were no statistically correlation between the amount of caspase 3 in E and D areas.When the amount of apoptosis in E and D within the samples included in the study the expression of caspase 3 in the E field, the area of rupture of membranes, was greater than that observed in the region closer to the placenta, D.There were no correlations between the maternal age, weight at birth ,increase in the amount of weight during pregnancy, the baby gender and caspase 3 levels detected in both areas.Conclusion: The relationship between caspase-3, an indicator of apoptosis and fetal weight revealed that apoptosis is not only effective in the rupture of membranes but also might have a positive impact on the fetal weight and growth. In order to prove our findings despite the knowledge insisting the opposite in the literature the mechanism of membrane rupture and those effect fetal weight should be clarified; more studies with larger sample sizes are needed for understanding the role of apoptosis in these mechanisms.