Overhead allocation in advanced manufacturing systems
  1. Tez No: 28862
  2. Yazar: SAADET ÖNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY BARBAROSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Kar paylarının azaldığı, pazar paylarının daraldığı yoğun rekabet ortamında, şirketler için pazarda söz sahibi olarak kalabilmenin tek yolu maliyet kontrolü, verimlilik, kalite ve müşteri hizmetinin geliştirilmesidir. Bir çok firmada toplam indirekt maliyet ürünlere toplam maliyette oranı çok düşük olan direkt işçilik veya direkt makina saatleri bazında dağıtıldığından ürün dizaynı, fiyatiandırma, ürün portföyü oluşturma veya müşteri ya da pazarların karlılıklarının belirlenmesi gibi stratejik kararların geleneksel maliyet muhasebe bilgilerine göre alınması artık güvenilir değildir. Üretim sistemleri işçi ağırlıklı olduğunda, direkt işçilik üretim maliyetinin önemli bir kısmım oluşturuyordu ve zaten az olan indirekt maliyetlerin işçilik maliyeti oranında dağıtılması ürün maliyetlerinde büyük sapmalara neden olmuyordu. Günümüzde, üretim sistemleri çok daha fazla gelişti ve direkt işçilik toplam ürün maliyeti içinde çok küçük değerlere düştü. Aynı zamanda, pahalı ekipman ve bunların destek birimlerinden dolayı indirekt maliyetler çok yükseldi. Ek olarak, birçok şirket MRP, QC, ÎPK, CAD/CAM, GT and JIT gibi yeni teknik ve felsefeleri uygulamaya başladı. Bu sistemleri destekleyen ve yararlarını gösteren bilgilerin geleneksel maliyet sistemlerinden elde edilmesi mümkün değildir. Bu tezin amacı indirekt maliyetlerin ürünlere doğru dağıtılmasını sağlayan ve ürün, işlem, ekipman ve talep esnekliğini işe hazırlık süresi, bekleme, ekipmanın çalışmadığı süre ve stok miktarı ile ölçen ürün esnekliğinin fırsat maliyetleri ile hesaplayan yöneticiler için bir maliyetlendirme sistemi dizaynıdır. Birinci bölümde, önerilen sistem açıklandı ve maliyet denklemleri verildi. İkinci bölümde, ürün maliyeti hesaplamak için sipariş üstüne çalışan bir firma baz alınarak bir sistem dizayn edildi. Farklı indirekt maliyet oranına sahip, değişik maliyet senaryoları üretildi ve yüksek indirekt maliyetin ürün maliyetleri üzerindeki etkisini görmek için ürün maliyetleri önerilen ve geleneksel sisteme göre hesaplanarak sonuçlar incelendi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In the environment of intense global competition, declining profit margins, and shrinking market shares, the only way to stay competitive is to control costs and improve productivity, quality, and customer service. To formulate strategies on product design, pricing, product mix, customers, marketing channels, and production processes based on the information from traditional cost accounting systems is not reliable anymore, since total overhead is allocated to products based on the amount of direct labor or direct machine hours in most plants. When manufacturing systems were labor-intensive, direct labor was the major component of manufacturing cost and overhead allocation based on direct labor did not produce great distortions. Today, the manufacturing processes are much more automated so the direct labor component in total manufacturing cost has substantially decreased. At the same time, due to expensive equipment and their support departments, the overhead component has greatly increased. Additionally, many companies has started to implement new techniques and philosophies such as MRP, QC, SPC, CAD/CAM, GT and JIT. Information that supports these techniques can not be derived from traditional accounting systems. The aim of this thesis is to model a managerial accounting system that considers the actual cost drivers of overhead cost pools and to quantify the opportunity costs of manufacturing flexibility defined as set-up, waiting, idleness and inventory costs which measure monetarily product, process, equipment and demand flexibility respectively. In the first part, the proposed system is explained and related cost equations are derived. In the second part, a make to order system is designed based on a real case to compute product costs. Various cost scenarios with different overhead rates are generated and product costs are calculated using proposed system and traditional system in order to test the effects of high overhead rate on product costs.