Mardin ili Kızıltepe ilçe merkezinde yaşayan evli kadınların doğum sonrası dönemde anne ve bebek bakımına yönelik bildikleri ve/veya uyguladıkları geleneksel yöntemler
Traditional methods about mother and baby care at postpartum period of married women whom lived in Mardin province, Kiziltepe district
  1. Tez No: 288875
  2. Yazar: VASFİYE BAYRAM DEĞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. ERHAN DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Doğum sonu dönemde anne ve bebek bakımına yönelik yapılan geleneksel uygulamalar gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde önemli bir halk sağlığı problemidir. Bu araştırma, Mardin İli Kızıltepe ilçe merkezinde yaşayan evli kadınların doğum sonrası dönemde anne ve bebek bakımına yönelik bildikleri ve/veya uyguladıkları geleneksel yöntemler ve ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır.Kesitsel tipte olan bu çalışmanın evrenini Mardin İli Kızıltepe ilçe merkezinde yaşayan evli kadınlar, örneklemi ise bu evrenden seçilen 549 kadın oluşturmuştur. Araştırma kapsamına alınan kadınların 527'sine ulaşılmış, cevaplılık oranı %96.0 olmuştur. Araştırmanın verileri; sosyo-demografik özellikler, obstetrik öykü ve doğum sonu dönemde anne ve bebek bakımına yönelik geleneksel uygulamaların değerlendirildiği soruların yer aldığı bir anketin yüz yüze görüşülerek uygulanması ile toplanmıştır. Veriler, istatistiksel paket programında yüzdelik, ortalama ve X2 (ki-kare) analizleri ile değerlendirilmiştir.Araştırma kapsamına alınan kadınların yaş ortalaması 36.77±12.39'dur.
Özet (Çeviri)
Traditional practices concerning to mother and baby care during postpartum period in undeveloped and developing countries are important health care problems. This study applied to married women, Mardin province, Kızıltepe district is aimed to traditional applications and related factors about mothers and their babies during postpartum period.This study is cross-sectional type of research. A face to face conversation survey conducted on 549 married women. There were 527 conversations completed. Responsiveness ratio was 96.0%. Sociodemographic factors of the research data, obstetric history and postnatal period, maternal and infant care practices are judged against the traditional face to face the implementation of a survey that included questions were collected. Data, the SPSS package program, percentage average, X2 (chi-square) analysis evaluated.The average age of women included in the survey was 36.77±12.39. The 34.2 percent of them were 30-39 years old.