Türk spor eğitiminde spor tesislerinin yeterlilik düzeylerinin belirlenmesi
The topic of the survey is ?Specifying the level of efficiency of the sports facilities in the Turkish sports training?
  1. Tez No: 288876
  2. Yazar: EYYÜP NACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEBAHATTİN DEVECİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Araştırmanın amacı, Türkiye'de yükseköğretim kurumlarında spor eğitimi veren birimlerde yer alan spor tesislerinin nitelik ve nicelik açısından mevcut durumu tespit edilerek, spor tesislerinin beden eğitimi ve spor eğitimi veren kurumların, müfredat programları doğrultusunda kullanım alanları ile yeterlilik ve kapasite düzeylerinin araştırılmasıdır.Araştırmanın evrenini, Türkiye'de spor eğitimi veren kurumlar oluşturmakta olup, örneklemini ise, yüksek öğretim kurumlarında spor eğitimi veren bölümler oluşturmaktadır.Araştırma üç bölümde değerlendirilmiştir. Birinci bölümde, Türkiye'de spor eğitimi veren üniversiteler ve spor tesislerine ait bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde araştırmaya katılan, üniversitelerde, spor eğitimi veren bölümlerde, görev yapan yöneticilere yönelik, ?Spor Tesislerinin Yeterlik Düzeylerinin Belirlenmesi?ni içeren anket uygulanmıştır. Üçüncü bölümünde ise; ilgili anketin, demografik bilgilerde yer alan yöneticilere, çalıştıkları üniversitelerinin bulundukları coğrafi bölge ve yönetsel görev değişkenlerine yönelik, istatistiki değerlendirmelere yer verilmiştir.Araştırma verilerinin elde edilmesi sonucunda elde edilen veriler istatistik SPSS 17.0 paket programından yararlanılarak, yüzde, frekans , aritmetik ortalama ve ?² (chi-square) testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the survey is to make an inquiry of the usage areas and their efficiency and the capacity levels in line with the curriculum of the sports facilities of the institutions that give physical training and sports training by determining the present position in respect of the quality and quantity of the sports facilities at the units that give sports training at the higher education institutions in Turkey.The nature of the survey is consisted of the departments of the institutions that give sports training in Turkey and the sampling is consisted of the departments that give sports training at the higher educational institutions.The survey was assessed in three parts. In the first part, information was given about the universities and the sports facilities in Turkey that give sports training. In the second part a questionnaire, consisted of ?Specifying the Level of Efficiency of the Sports Facilities ? has been applied, which was directed towards the directors that perform a duty at the universities and the departments that give sports training that participated to the survey. And in the third part, the statistical assessments were included in the relevant questionnaire, directed towards the directors that take part in the demographic information and the variables of the geographical region where the universities they work with are located and of the executive officesPercent, frequency , arithmetical average and ?² (chi-square) tests have been applied to the data, obtained as the result of the reached survey data, by making use of the statistical SPSS 17.0 package programme.