Yapay ve doğal çim saha farklılıklarının oksidatif stres ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of relationship between oxidative stress difference of artifical and natural grass field
- Tez No: 288880
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YONCA BİÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Aerobik bir yaşama sahip olan insan metabolizması, metabolik işlemleri sırasında birçok reaktif oksijen metabolitleri ve radikalleri üretmektedir. Ağır ve yorucu egzersizlerde metabolizma hızı, kassal aktivitenin şiddetine bağlı olarak dinlenik duruma göre 100 kata yakın artmaktadır. Bu artışla beraber kullanılan lokal oksijen tüketimi de çoğalmaktadır. Artan oksijen miktarı ile beraber mitokondri içerisinde superoksit anyon artışı gerçekleşmektedir.Bu bağlamda araştırma, toplumun büyük bir çoğunluğunun rağbet ettiği yapay çim sahaların ve doğal çim sahalarda yapılan egzersizlerle karşılaştırılarak özellikle oksidatif stres aktivitesi üzerinde herhangi bir etkiye sahip olup olmadığı araştırmayı amaçlamaktadır.Çalışmaya düzenli spor yapma alışkanlığı olmayan ortalama Beden Kitle İndeksi (BKI) 21.79±1.79 (kg/cm2), yaşı 21.70±1.54 (yıl) olan ve ortalama boyları 180.60±4.29 (cm) 24 erkek katılmıştır. Denekler, Yapay Çim Grubu (YÇG) ve Doğal Çim Grubu (DÇG) olmak üzere 2 ayrı gruba bölündü. Tüm denekler 12 hafta boyunca DÇG (Pazartesi-Çarşamba-Cuma), YÇG (Salı-Perşembe-Cumartesi) günleri saat 09.30 ila 11.00 arasında egzersize katıldı.
Özet (Çeviri)
Human metabolism which has an aerobic life produces several reactive oxygen metabolic and radicals during metabolic process. Metabolic rate in heavy and exhausting exercises increases up to 100 times depending on the intensity of muscular activity compared to resting position. Also, local oxygen consumption will multiply with this increasement. Increase of superoxide anion in mitochondrion happens with the increase of amount of oxygen.In this sense, the study aims to research whether artificial turfs have any effect on the oxidative stress by comparing the exercises done in artificial turf and in natural turf. Twenty four men having no regular exercise habits, having average Body Mass Index (BMI) 21.79±1.79, the average age 21.70 ± 1.54 (years) and average height 180.60 ±4.29 (cm) participated to this study. Subjects were divided into two separate groups as Artificial Turf Group (ATG) and Natural Turf Group (NTG). All subjects attended exercise, NTG (Monday -Wednesday-Friday), ATG (Tuesday-Thursday-Saturday), between 9.30 and 11.00 during 12 weeks.