Erenköy Ruh ve Sinir Hstalıkları Hastanesinde Psikiyatri Kliniklerinde çalışan hemşirelerde çalışma ortamına bağlı ruhsal travmanın değerlendirilmesi
Assessment of psychological trauma depending on working conditions in nurses working in Psychiatric Clinics in Erenköy Mental and Nervous Diseases Hospital
  1. Tez No: 288974
  2. Yazar: HAVVA KANDİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAMER AKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Psikiyatri hemşireleri diğer sağlık ekibine göre hasta ile sürekli bir ilişki içinde bulundukları için hemşirelerin bu ortamın yapısından etkilenmeleri doğaldır. Psikiyatri hastaları psikiyatri kliniklerinde yatmak için başvurduklarında bunun nedeni genelde, biyolojik, psikolojik, ya da toplumsal nedenlerin biri ya da hepsinin sonucunda ortaya çıkan belirtilerin, kişinin çevreye olan uyumunu ve insanlar arası ilişkilerini bozmasıdır. İşte bu tür hastaların bulunduğu bir ortamda çalışan psikiyatri hemşiresi, buradaki hastaların özelliklerinden, ortamın yapısından, diğer kliniklerden daha farklı ve güç olan sosyal ilişkilerinden ve kendi kişisel özelliklerinden kaynaklanan durumlarla karşı karşıyadırlar.Psikiyatri kliniklerinde çalışanların; depresyon ve intihar girişimleri, anksiyete ve panik durumları, alkolizm ve ilaç entoksikasyonları, akut psikozlar, konversiyon ve saldırganlık gibi vakalarıyla sık karşılaştıkları bildirilmektedir. Literatür incelendiğinde, psikiyatrik vakalarına yönelik birçok araştırmanın yapılmış olduğu görüldüğü halde bu kliniklerde çalışan hekim, hemşire ve personelin yaşadıkları travmalar ve bu travmalara yönelik etkilenme derecelerine ilişkin bir araştırmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada amaç psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerde çalışma ortamına bağlı yaşadıkları güçlükleri, travmaları ortaya çıkarmak ve bu alana dikkatin çekilmesini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
In contrast to the other medical team members, psychiatric nurses are in constant communication with patients; therefore, nurses are more prone to be affected by the work environment. When psychiatric patients are hospitalized, the patient's interpersonal relationships and environmental compliance are jeopardized. The difficult social relationships and the characteristics of the patients and the environment have an impact on the nurses who work with these patients.Depression and suicide attempts, anxiety and panic states, alcoholism and drug intoxications, acute psychosis, conversion and such incidents of aggression are more frequently experienced by psychiatric nurses. Although there was a lot of research in the literature about the psychiatric patients, the same was not true for the doctors, nurses and the staff working in the same setting.The aim of this study was to evaluate the influence of the traumatic work environment and life difficulties on the nurses working in psychiatric clinics.