Yataklı ruhsal tedavi kurumlarında standart araştırması
  1. Tez No: 11610
  2. Yazar: VİLDAN ÇALAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ TÜMERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hastane Yönetimi ve Organizasyonu Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
66 ÖZET Psikiyatrik tedavi, ortam tedavisinin uygulandığı kurumlarda başarı ile gerçekleşir. Ortam tedavisinin başarılabilmesinin önkoşulu, hastane ve kurum için öncelikle, iyi bir yer seçimi ve iyi bir organizasyondur. Çünkü, psikiyatrik tedavi, ekip işidir. Ekip üyeleri, motive edilemediklerinde gerginlik ve duyumsuzluklar, hastalara yansıyacaktır, iyi yer seçimi ile birlikte, fiziksel koşulların gereksinimlere yanıt verebilmesi ve, iyi bir organizasyon, ekip Üyelerini ilk aşamada motive edecektir. Çağdaş hastaneciliğin standart verileri olan bu bilgilerin ışığında, Türkiye'de psikiyatri hastalıklarının tedavisinde yataklı tedavi kurumlarının durumlarını saptamaya bir katkı olarak, Ülke geneline hizmet sunan İstanbul kentindeki kurumların değerlendirmelerini amaçlayan bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, birinci grupta İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp ve Cerrahpaşa Tıp Fakültelerinin psikiyatri klinikleri yer almaktadır. ikinci grubu, yalnızca Ruh Hastalıkları Hastaneleri olarak hizmet veren Sağlık Bakanlığına bağlı Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları ve SSK'ya bağlı Erenköy Akıl Sağlığı ve Hastalıkları Hastaneleri oluşturmaktadır. UçUncU grupta ise, Türkiye genelinde benzer örneği olmayan, Farnsız Katolik Vakfı'na bağlı Sağlık Bakanlığının denetiminde hizmet veren La paix yer almaktadır.57 Değerlendirme formu, bu beş hastanenin başhekimleri, bir uzman ve bir asistan hekimi, başhemşire ve bir hemşiresi ile“Karşılıklı Görüşme Yöntemi”ile yanıtlanmıştır. Sonuç puanlamaları üç grup halinde istatistiki olarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler, tüm alt gruplarda karşılaştırma yöntemi ile yapılmıştır. Bu çalışmadaki değerlendirmeler ve elde edilen bulgular hastanemin alt yapı örgütlenmesinin değerlendirmesi olup, tanı, tedavi ve verilen tıbbi hizmetin kalitesine yönelik değildir. Standart ölçeği olarak, Hollanda Ulusal Hastane Heyeti'nin hazırladığı,“Akıl Hastanelerinde Kalite ve Yeterlilik Tartışma Rehberi”esas alınarak hazırlanan WHO tarafından da kabul edilmiş olan“Hastane Değer lendirme Formu”anket olarak kullanılmıştır. Form, 92 soruludur. Yüksek puanlama iyi koşulların varlığını, düşük puanlar ise, kurumdaki yetersizlikleri ve eksiklikleri göstermektedir. Değerlendirme formundaki alt gruplar:“Fiziksel Çevre”,“Sağlık ve Güvenlik”,“Beslenme ve Gıda”,“idare”,“Personel Hasta/Hasta Ailesi Etkileşimi”,“Psikiyatrik Hemşire Bakımı”olarak 6 bölümden oluşmuştur. Forma Göre Hastane; 50'nin altında puan almışsa, birçok problemleri var ve minimum bakım standartlarını karşılamaktan uzak demektir. 51- 150 arası puanlamada, kurumda, zayıf alanlar bulunmaktadır. Bununla birlikte, temel bakım standartlarını sağlama konusunda bazı çabalar mevcuttur. 151-175arası puanlama, iyi bakım standartlarını göstermekle birlikte, birkaç alanda dikkate gerek duyulmaktadır.68 176 ve üstü değer, çok iyi bakım standartlarını yansıtmaktadır. Yöre halkı hastalarının tedavisi için böylesine bir kuruluşa sahip olmakla çok şanslıdırlar. - Çalışmada, bulgular içinde dikkati çeken bazı temel özelliklerden biri, Üniversite psikiyatri kliniklerinin fiziksel çevre açısından, diğer grup hastanelere göre, oldukça yetersiz olduğudur. Sağlık ve güvenlik yönünden de Üniversite hastaneleri diğer gruba göre geridedir. Beslenme ve Gıda ve Psikiyatrik hemşire bakımı konusu, Üniversite hastanelerinde orta, diğer hastanelerde iyi standarttadır. Personel hasta/hasta ailesi etkileşiminde ve idari değerlendirmesinde, tüm hastaneler orta standarttadır. Ancak, bütün hastaneler, aldıkları genel toplam puanlar ile değerlendirildiğinde, orta bakım standardında yer almaktadırlar. Bu bulguların ışığında, üniversite kliniklerinin psikiyatri için özelleşmiş hastanelere göre, yetersiz olduğu görülmüştür. Bu durum, psikiyatri gibi koronik hastalıklarının oranının yüksek olduğu, hasta yatış surelerinin uzun olduğu bir alana göre örgütlenmemiş olmalarından kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak, üniversite psikiyatri kliniklerinin tedavi edici ortamı ile çağdaş bir yapıya bürünmesi için iyi bir yer seçimi, mimari planlama, iyi bir organizasyon ve iyi bir kadro oluşturulmasının gereği kabul edilmelidir. WHO'nun standardındaki olanaklara sahip olamayan üniversite klinikleri, örnek bir psikiyatri bakımı veremezler. Ancak yeterli olmayan bir eğitim hizmetinin, verilebilmesine yardımcı olabilirler.
Özet (Çeviri)
69 SUMMARY Psychiatric treatment is successful I in those institutions practising Milieu therapy. The success of Miliieu therapy necessitates a suitable location and a good organization for the institution as a prerequisete. This is because psychiatric treatment is a team-work. The dissatisfaction and tension of the team members will be reflected upon the patients. The facing of the physical needs by a suitable selected location and a good organisation motivate, the team at the first hand. This study is aimed to contribute to the other studies investigating the status of Turkish psychiatric Inpatient Institutions from a wiewpont of modern medical psychiatric service. Cansidering this, such institutions in Istanbul were included in the study. They can be classified into three subdivisions: first group is comprise of the psychiatric clinics of Istanbul and Cerrahpaşa Medical schools which are located wnithin a general hospital system. Second group is made up of independent psychiatric hospitals namely Bakırköy Hospital for mental and Nervaus Diseases of Ministery of health and Erenköy Mental Hospital of SSK finally there is only one hospital in the third group which is run by French Catholic Fondation under the supervision of Ministery of Health and is unique with its private status, namely La pabc. Evaluation forms were filled in by interviewing the physicians-in-chief, a specialist and a resident, the chief nurse anda nurse of these five hospitals.70 The results, we shown in separate tables for the three groups, with the statistical analysis of the individual scores. The evaluation is aimed at the result the organisation of the infrastructure of the hospitals therefore the results do not reflect the quality of the medical service. The questionnaire used as a standart scale for interviews is the Hospital Evaluation Form This form was Guide for Discussions of Quality and sufficency in Mental Hospitals which was prepared by Dutch National Hospital Council. There are 92 questions in the form. Higher the scores, better the conditions and vice versa. The evaluation form has six subdivisions: Physical environment, Health and safety, Feeding Management, Staff-patient/patient's family interactions and Psychiatric Nursing. Following is the interpretation of score intervals: 50 or lower: This hospital/institution has many problems and it is far away from full- filling the minimal caring standarts, Between 51 and 150:This hospital/institution has weaknesses at certain fields, yet there is same effort for the full f ilmen t of fundemental caring standarts, Between 151 and 175: This hospital/institution has good caring standards, yet there are a few creas needing attention, 178 or higher; This hospital/institution has very good standards. Local people is very lucky to have such a place Some aspects of the findings were note whanthy. University clinics were quite, unsatisfactory regarding physical environment compared to other hospitals. Health and safety were again found poor for university clinics.71 Feeding was moderate in university clinics, while it was good in others. Staff-patients/patient's familiy interaction was moderate in all the groups. Management was also moderate in all of than. Psychiatric nursing was moderate in university clinics and good in the others. General cumulative scores placed all of them whitin the limits of moderate caring standards. These findings enable us to conclude that the university clinics, show certain deficiencies, compared to specialized mental hospitals. They are not organised, well enough for a patients population like mentally ill which has a high ratio of chonicity and thus longer periods of hospitalization: on the contrary they are quite inadequate for this population. As pointed out earlier a good selection of location architectural planning, adequate organisation and formation of a good team are prerequisites for the university clinics of psychiatry to become modern mental institutions with their therapeutic Milieu. University clinics lacking these standard can not offer on examplery psychiatric care, but instead only a poor educational service.