Kronik böbrek yetmezlikli hastalarda osteoporozun belirlenmesinde standart KMD ölçümlerinin güvenilirliği ve yeni bir alternatif olarak radius ölçümleri ile karşılaştırılması
The realibility of standart BMD measurements for determining osteoporosis in patients with chronic renal failure and comparison with the radius as a new alternative
- Tez No: 289010
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SOYDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kronik böbrek hastalarında tanı yöntemlerinin gelişmesi ile erken tanının daha sıkkonulması ve diyaliz tedavisindeki gelişmeler bu hastalarda ortalama yaşambeklentisinin daha uzun olmasını sağlamıştır. Bunun sonucunda diyaliz hastalarındakalça ve vertebra kırıkları ile ilişkili yaşam kalitesini etkileyen çeşitli sorunlar daha sıkyaşanmaktadır. Diyaliz hastalarında osteoporotik kırık insidansının genel populasyonagöre çok daha yüksek olması sonucu gelişen morbidite ve mortalite artışını azaltmakiçin, kırık riskinin önceden belirlemesi ve önlemler alınması gereklidir. Çalışmaya yaşortalaması 56.7±12.5 olan 145 kronik böbrek hastası ve 52.5±82 olan 45 kontrolhastası alınmıştır. Hastaların demogrofik özelliklerinin kaydedilmesi vebiyokimyasal tetkiklerinin çalışılmasının ardından DEXA ile lomber vertebra, femurboynu, proximal radius, mid-radius ve distal radius bölgelerinden KMD ölçümüyapılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn chronic kidney disease, development of diagnostic methodsprovides more frequent of early diagnosis and development of dialysis treatment hasa longer average life expectancy in these patients. As a result of hip and vertebralfractures in dialysis patients is associated with the various problems affecting thequality of life are most frequent. The incidence of osteoporotic fractures in dialysispatients is much higher than the general population caused by the increase inmorbidity and mortality, to reduce fracture risk and identify measures to be taken inadvance. This study includes 145 patients with chronic kidney disease at the meanage of 56.7±12.5 and 45 control group at the mean age of 52.5±82. Recorddemographic characteristics and working biochemical examinations of patients andthen, at the lumbar spine, femoral neck, proximal radius, mid-radius and distal radiusBMD was measured regions.