Bupivakain ve levobupivakainin izole insan umbilikal arterinde ve veninde vazokonstriktör etki mekanizmasının araştırılması
Investigation of the vasoconstrictor influence mechanism of bupivacaine and levobupivacaine on the isolated human umbilical artery and vein
  1. Tez No: 289138
  2. Yazar: MEHRİ TÜRKOĞLU CENGİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENEM KORUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada obstetrik analjezi ve anestezide sık kullanılan amid grubu iki lokal anestezik olan bupivakain ve onun S(-) enantiomeri levobupivakainin in vitro olarak insan umbilikal arter ve vendeki vazokonstriksiyon yapıcı etkileri, kümülatif doz etkileri ve muhtemel etki mekanizması araştırıldı.Sağlıklı miad doğumu takiben alınan umbilikal kord örneklerinden arter ve ven izole edilerek, 3-5 mm uzunluğunda halka şeklinde kesilmiştir. Bu damarlar %95 oksijen + %5 CO2'ile havalandırılan 37oC'deki 10 ml Krebs-Henseleit solüsyonu bulunan izole organ banyolarına asılıp, 1 saat dengelenmeye bırakılmıştır. Bupivakain ve levobupivakain kümülatif olarak arter ve vene uygulanmış ve oluşan kasılmalar kaydedilmiştir. Umbilikal arter ve venlerde bupivakain ve levobupivakain kasılma yanıtlarında Rho-kinaz inhibitörü Y-27632, siklooksijenaz inhibitörü flurbiprofen, tirozin kinaz inhibitörü genistein ve kalsiyum kanal blokörü nifedipin ile ayrı ayrı 30 dakika inkübe edilmesinin ardından bupivakain ve levobupivakain tekrar uygulanmış ve kasılmalar kaydedilmiştir.Bupivakainin ve levobupivakainin umbilikal vasküler düz kasında konsantrasyon bağımlı kontraksiyon oluşturdukları gözlendi. Bupivakain hem umbilikal arterlerde hem de daha belirgin olarak umbilikal venlerde kasılmalar oluşturmuştur. Levobupivakain ile oluşan kasılmalar umbilikal venlerde düşük dozlarda anlamlı olmak üzere umbilikal arterlere göre daha fazladır. Y-27632, genistein ve nifedipin ile her iki lokal anesteziğin vazokonstriktif etkisi baskılanmış, en belirgin etki Y-27632 ile umblikal venlerde vazodilatasyon şeklinde olmuştur. Flurbiprofen varlığında ise vazokonstriksiyon etkilerinde artış kaydedilmiştir. Bupivakainin ve levobupivakainin umbilikal damarlardaki vazokonstriksiyon etkisindeki mekanizmanın daha çok Rho-kinaz yoluyla olduğu söylenebilir.Bizim çalışmamızın sonucuna göre; bupivakain ve levobupivakainin umbilikal damarlarda vazokonstriktif etkileri olması nedeniyle özellikle preeklampsi, pulmoner arteryel hipertansiyon, Diabetes Mellitus, hipertansiyon ve aterosklerotik damar problemi olan hastalarda daha dikkatli kullanılmaları gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Bupivacain and its S(-) enantiomer levobupivacain are commonly used Local anesthetic agents especially in obstetric anesthesia and analgesia. In this study the in vitro vasoconstrictor effects of these agents on human umbilical artery and vein, cumulative dose effects and its probable mechanism were studied.After healthy term labor umbilical cord samples were obtained and artery and vein were isolated from these samples and dissected as ring circularly in 3.5mm long. These vessel samples were put in the 10 ml of Krebs-Henseleit solution which was aerated with 95% oxygen and 5% CO2 at 37oC for stabilization for one hour. Bupivacaine and levobupivacaine were applied to these vessels cumulatively, and contractions were recorded. After incubation with Y-27632 (a rho-kinase inhibitor), flurbiprophen (a cyclo-oxygenase inhibitor), genistein (a tyrosin kinase inhibitor) and nifedipine (a calcium channel blocker) separately for 30 minutes, bupivacaine and levobupivacaine were administered again and the contractions were recorded.Bupivacaine and levobupivacaine caused concentration dependent contraction in the umbilical vascular smooth muscle. Bupivacaine caused contractions both in artery and veins but this effect was more evident in veins. Contractions with levobupivacaine in umbilical veins were more efficient than in arteries in lower doses. The vasoconstriction effect of both local anesthetic agents were inhibited with Y-27632, genistein and nifedipine; and much impressive effect was seen as umbilical venous vasodilatation in Y-27632 group. In flurbiprophen group increase in vasoconstriction were recorded.In conclusion; both bupivacaine and levobupivacaine have vasoconstrictive effect on umbilical vessels and this effect is thought to be secondary to rho-kinase pathway. So these agents must be used carefully especially in patients with pre-eclampsia, diabetes mellitus, hypertension, atherosclerosis and pulmonary hypertension.