Çocuklarda izole atriyal septal defekt ile ROCK2 (Rho-kinaz) gen polimorfizmi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the association between ROCK2 (Rho-kinaz) gene polymorphism and isolated atrial septal defects in children
- Tez No: 289137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BAŞPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Atriyal septumda foramen ovale dışındaki açıklıklar atriyal septal defekt (ASD) olarak tanımlanır. Atriyal septal defektlerin etyopatogenezi tam olarak aydınlatılamamıştır. Rho-kinaz sinyal yolağının, hücrenin farklılaşması, çoğalması, bölünmesi ve ölümü gibi çok sayıda hücre fonksiyonunda rol oynadığı gösterilmiştir. ASD oluşum teorilerinden birisi, transkripsiyon faktörlerindeki mutasyonlara bağlı olarak ortaya çıkan gen ekspresyonu ve farklılaşmasındaki anormalliklerdir. Bu çalışmada ROCK-2 gen polimorfizmi ile izole ASD arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır.Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Pediatrik Kardiyoloji Bölümü polikliniğine başvuran, izole ASD tanısı almış hastalar (n=150) ve kalp hastalığı olmayan sağlıklı gönüllüler (n=150) çalışmaya alınmıştır. Hastalardan ve kontrol grubundan alınan kan örneklerinden DNA izolasyonları yapılmış, PCR yöntemi ile Ekzon 16 ve 26 bölgesi, Real Time PCR yöntemi ile Ekzon 10 bölgesi için SNP (tek nükleotid polimorfizmi) tespitleri yapılmıştır. Kontrol grubundan 22, ASD grubundan 27 kişinin DNA'ları ayrıştırılamadığından çalışmadan çıkarılmıştır.ROCK2 geni ekzon 10 bölgesi Thr431Asn polimorfizmi için Thr-Thr, Thr-Asn ve Asn-Asn genotip frekansları ile Thr ve Asn allel frekansları; ekzon 16 bölgesi Asp601Val polimorfizmi için Asp-Asp, Asp-Val ve Val-Val genotip frekansları ile Asp ve Val allel frekansları; ekzon 26 bölgesi Lys1083Met polimorfizmi için Lys-Lys, Lys-Met ve Met-Met genotip frekansları ile Met ve Lys allel frekansları incelendi. Kontrol grubu ile hasta grubu arasında genotip frekansları ile allel sıklıkları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05).Sonuç olarak, ROCK2 geni Thr431Asn polimorfizmi ile izole ASD arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Apertures at atrial septum except foramen ovale are named as atrial septal defect(ASD). The ethiopatogenesis of ASD?s can not be clearly illuminated. Has been shown that Rho-kinaz signal pathway plays a role at some critical cellular functions like cell differantiation, proliferation , division and death. One of the theories about ASD formation is abnormalities in gene expression and differantiation caused by mutation at transcription factors. The aim of this study was to investigate the relationship between ROCK-2 gene polymorphizm and isolated ASD.The patients who admitted to Pediatric Cardiology department outpatient clinic of University of Gaziantep Medicine Faculty Hospital and have been diagnosed as isolated ASD (n=150) and healty volunteers who has no cardiac disease (n=150)was taken into this study. DNA isolation were made from blood samples of the patients and control group. SNP (single nucleotide polymorphism) detection was made for exon 16 and 26 by PCR method and for Exon 10 by Real Time PCR method. 22 persons in control group and 27 patients in ASD group were excluded from the study because of unsuccesful DNA isolation.For Thr431Asn polymorphism on Exon 10 region ROCK2 Gene Thr-Thr, Thr-Asn, Asn-Asn genotype frequencies and Thr ?Asn allele frequencies; for Asp601Val polymorphism on Exon 16 region Asp-Asp, Asp-Val, Val-Val genotype frequencies and Asp-Val allele frequencies; for Lys1083Met polymorphism on Exon 26 region Lys-Lys, Lys-Met, Met-Met genotype frequencies and Met-Lys allele frequencies were studied. There were no statistically significant difference between controls and patients in genotype frequencies and allele frequencies (p>0.05).Finally no statistically significant relation between isolated ASD and Thr431Asn polymorphism on ROCK2 gene has been found (p>0.05).