Diz protezi ve alt ekstremite cerrahisinde postop ağrı tedavisinde Levobupivakain, Levobupivakain+Deksametazon ile femoral sinir bloğu
Postoperative pain management using femoral nevre block with Levobupivacaine and Dexamethasone added Levobupivacaine in patients with total knee prothesis and lower extremity surgery
- Tez No: 289142
- Danışmanlar: PROF. DR. A. GEYLAN IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Periferik sinir situmilatörü yardımıyla % 0,5 levobupivakain ve buna eklenen 8 mg deksametazon ile yapılan femoral sinir bloğu ile postoperatif dönemde hastanın ağrı kontrolü ve ağrı duymadığı toplam sürede artış olması amaçlanmıştır.Gereç ve yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Danışma Kurulu onayı ve gönüllülerin yazılı ve sözlü onayları alındıktan sonra, diz protezi ve alt ekstremite cerrahisi yapılacak ortopedi ve travmatoloji hastaları çalışma kapsamına alınarak, toplam 40 hastaya femoral sinir bloğu uygulandı.Hastalar rastgele iki gruba ayrılarak; Grup I'de 20 ml volüm içinde % 0,5'lik levobupivakain kullanıldı. Grup II'de aynı doz ve volümdeki levobupivakaine 8 mg (2 ml) deksametazon eklendi. Blok periferik sinir stimülatörü yönlendiriciliğinde uygulandı. Hemodinamik parametreler blok sonrası 1., 5., 15., 30., 60., 120. dakikalarda ölçümleri yapılarak kaydedildi. Blok sonrası ölçülen ilk değerler kontrol grubu kabul edildi. Ortopedi ve Travmatoloji servisinde takip ve tedavisi süren hastaların postoperatif 6., 12., 24., saat ölçümleri değerlendirildi. 2. ve 3. gün Vizüel Analog Skala ve yan etki değerleri de kaydedildi. Ağrıları başladığında intravenöz tramadol hidroklorür 1 mg/kg kullanmaları önerildi.Bulgular: Demografik veriler birbirine benzerdi. Yapılan ölçümlerde sistolik arter basıncı, diyastolik arter basıncı, ortalama arter basıncı, kalp atım hızı, oksijen saturasyonu, vizüel analog skala ve yan etki değerleri benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is postoperative pain control and to prolong the painless period by nerve stimulator assisted femoral nerve block with 0.5% levobupivacaine and 8 mg dexamethasone.Materials and methods: After getting the oral and written approval of patients and Çukurova University Ethic Council we included 40 orthopaedics patients whom undergo total knee prothesis and lower extremity surgery.The patients randomly divided into two groups; in group 1 we used 0.5% levobupivacaine in 20 ml solution. İn group 2 we added 8 mg (2 ml) dexamethasone to same dose and volume of levobupivacaine. We used a nevre stimulator to performe the nevre block. After the block we measured hemodynamic parameters in 1., 5., 15., 30., 60., 120. Minutes. The first measurements after the block accepted as the control group. After the surgery patients fallowed in orthopaedics clinic and all measurements of 6., 12, and 24. Hours evaluated. After the second and third days of surgery we recorded the side effects and Visual Analogue Scale values. We applied 1 mg/kg intravenous tramadol hydrochloride when pain begins.Results: Demographic measurements was similar. Systolic blood pressure, diastolic blood pressure, mean arterial pressure, hearth rate, oxygen saturation, Vısual Analogue Scale was similar. The Visual Analogue Scale measurements in 60.