Kronik dakriyosistitde tedavi sonuçlarımız
Our results of chronic dacriosistitis treatment
- Tez No: 289141
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN A. ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Kronik dakriyosistit tanısı konmuş hastalarda uygulanmış olan Eksternal ve Endoskopik DSR operasyonlarının tedavi sonuçlarını ve tüp entübasyonunun etkinliğini araştırmak amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Ana Bilim Dalı Polikliniğine Haziran 2002- Mart 2011 tarihleri arasında epifora şikayeti ile başvuran kronik dakriyosistitli 216 hastanın 251 gözü çalışmaya dahil edildi. 203'ü primer 37 si nüks 240 hastaya eksternal DSR (Dakriosistorinostomi), 11 hastaya ise KBB kliniğinden bir uzman doktor ve bir oftalmolog eşliğinde endoskopik DSR uygulandı. Hastaların 1. hafta, 1, 3 ve 6. ayda yapılan kontrol muayenelerinde lavaj yapılarak sonuçlar değerlendirildi. İzlem süresi 6 aydan daha az olan hastalar çalışmaya alınmadı.Bulgular: 172 kadın (% 79,6), 44 erkek (% 20,4) toplam 216 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaşları ortalaması 40,1±15,47 (6-85) idi. Çalışmaya alınan hastaların gruplara göre kadın-erkek oranları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effectiveness and the results of the external and endoscopic dacryocystorhinostomy and tube intubation in chronic dacryocystitis treatment.Material and Method: 251 eyes of 216 patients who had epiphora complaintment between June 2002 ? March 2011 in Cukurova University Ophthalmology Department were included. 240 (203 eyes were primary and 37 eyes were recurrent chronic dacriosistitis) patients were undergone external DCR and 11 patients were undergone endoscopic DCR with association ear-nose-throat specialist. During the control examinations which were done in the 1st week, 1st month, 3rd and 6th month, the results were evaluated by irrigating. The patients whose following duration is less than six months were excluded.Results: The total 216 patients, 172 women (79.69%), 44 men (20.4%), were included. The average age of the patients was 40.1 ± 15.47 (6-85). There was significant rate difference between the male and female groups.