Bitki çaylarının diş rengindeki restoratif materyallerin mikrosertlik ve renk stabiliteleri üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of effects of herbal teas on micro hardness and color stability of tooth colored restorative materials
- Tez No: 289190
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÖKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu in-vitro çalışmanın amacı çeşitli bitki çaylarının kompozit rezin, kompomer ve cam iyonomer simanın yüzey mikrosertliğine ve renk stabilitesine etkilerinin incelenmesidir.Çalışmada kompozit rezin (Aelite Enamel), kompomer (Dyract Extra) ve cam iyonomer siman (Riva Self Cure) gruplarına ait hem yüzey sertliği hem de renklenme ölçümleri için 88'er adet örnek hazırlandı. Örnekler bitki çaylarında bekletmeden önce 1 hafta boyunca distile suda bekletildi. Deney gruplarında 9 adet poşet bitki çayı (ıhlamur, nane-limon, yeşil çay, kuşburnu, elma, papatya, mate, form çayı, adaçayı) ve 1 adet poşet siyah çay kullanıldı. Kontrol grubu olarak distile su seçildi. Çaylar standart bir şekilde hazırlandıktan sonra her materyale ait örnekler 11 gruba (n:8) ayrıldı. Daha sonra örnekler kendi grubuna ait çaylarda, her gün yenilenmesi sureti ile bir hafta boyunca oda sıcaklığında bekletildi. Kontrol grubunda da distile su her gün değiştirildi. Bir haftanın sonunda yüzey sertliği ölçüm cihazı (HVS-1000 Microhardness Tester, Bulut Makine San. Tic. Ltd.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of herbal teas on surface microhardness and color stability of the tooth colored restorative materials.In this study we tested composite resin (Aelite Enamel), compomer (Dyract Extra) and glass ionomer cement (Riva Self Cure) restorative materials. Eighty-eight specimens of these materials were used for both micro hardness and color stability tests. For experimental groups nine“bag based”herbal teas (linden, mint-lemon, green tea, rosehip, apple, camomile, mate, diet tea, sage) and regular black tea were used. Distilled water was choosed for control group. Teas were prepared as standardized, and then 88 specimens of each material randomly splitted into 11 groups (n=8) and immersed in one of the tested teas for 24 hours. This procedure was repeated for 7 days. Teas and distilled water were refreshened everyday. Surface micro hardness and color of all specimens were measured before and after exposure to teas using a microhardness tester (HVS-1000 Microhardness Tester, Bulut Makine San. Tic. Ltd. Şti., İstanbul, TURKEY) and a colorimeter (Choromo-Meter, Minolta, CR-321, JAPAN).