Er: YAG lazer ve irrigasyon solüsyonlarının dentin yüzeyine uygulanmasının farklı kanal dolgu patlarının adezyonuna etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of effects on adhesion values of different root canal sealers after using Er: YAG laser and irrigants on dentin surface
- Tez No: 289189
- Danışmanlar: PROF. DR. BADE SONAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı; kök kanal denitinde Er: YAG lazer ve farklı irrigasyon solüsyonları kullanılmasının farklı kanal dolgu patlarının adezyonuna etkisini değerlendirmektir.Bu çalışmada 150 adet yeni çekilmiş üst çene santral, lateral ve kanin, alt çene kanin ve premolar insan dişleri kullanıldı. Dişler mine-sement sınırının 4mm altından 4mm kalınlığında dentin diski elde edilecek şekilde yatay olarak kesildi ve diskler 16mm çapındaki alimünyum yüzüklerin merkezine yerleştirilerek akrilik rezin içerisine gömüldü. Kök kanalları kanal patının yerleştirileceği geniş çapı 2mm, dar çapı 1,5mm, uzunluğu 4mm olacak kök alanı oluşturmak üzere düşük hızlı el aletine takılmış elmas frez yardımıyla prepare edildi.Daha sonra dişler kullanılacak kanal dolgu patlarına göre her biri 50 diş içeren 3 ana gruba ayrıldı, her ana grup ise kullanılan irrigasyon solüsyonuna göre her biri 10 diş içeren 5 alt gruba ayrıldı. Grup 1a, 2a, 3a distile su ile, grup 1b, 2b, 3b Calxyl ile, grup 1c, 2c, 3c NaOCl ile, grup 1d, 2d, 3d EDTA ile irrige edildi, grup 1e, 2e, 3e'de ise Er: YAG lazer ışınlaması yapıldı.Sonra 1. gruptaki örnekler AH Plus Jet ile, 2. gruptaki örnekler Endosequence BC Sealer ile, 3. gruptaki örnekler RealSeal ile doldurularak 1 hafta süresince 37 ºC ve %100 nemli ortamda sertleşmeleri için bekletildi. İtme testi kuvveti kanal dolgu patı kuvvet doğrultusunda aniden dentinden ayrılıp düşene kadar apikalden koronale doğru uygulandı. Uygulanan kuvvet Nexygen bilgi analiz programı (LIyod Instruments Ltd) ile kaydedildi. Maksimum kırılma kuvveti Newton (N) olarak kaydedildi ve Megapaskal (MPa) birimine çevrildi. Her gruptan 3 örnek rasgele seçilerek SEM altında incelendi.Bulgularımıza göre kanal patı grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir. AH Plus Jet ve RealSeal grupları BC sealer kullanılan gruba göre daha iyi adezyon göstermiştir, yalnız NaOCl kullanılan grupta her üç grup arasında istatistiksel fark bulunamamıştır. AH Plus ve RealSeal kanal dolgu patları benzer adezyon değerleri vermiştir fakat EDTA kullanılan grupta RealSeal kanal dolgu patı en yüksek adezyon değerlerine sahiptir ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. NaOCl ve EDTA kullanımı ile Er: YAG lazer uygulaması adezyonu artırmıştır ve distile su ve Calxyl grupları ile karşılaştırıldıklarında aradaki fark anlamlı bulunmuştur.SEM incelemesi EDTA kullanımının ve Er: YAG lazer uygulamasının smear tabakasını etkili bir şekilde uzaklaştırdığını göstermiştir. Diğer gruplarda smear tabakası izlenmiştir. Lazer uygulaması mikroretantif alanları artırmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the bond strenght of different root canal sealers after using various irrigation solutions and Er: YAG laser irradiation on root canal dentin.150 freshly extracted human maxillary central, lateral and canine tooth and mandibular canine and premolar teeth are used in this study. Teeth were sectioned transversally 4 mm below the cemento-enamel junction to provide 4-mm-thick dentine discs that were centered inside aluminium rings (16 mm diameter and 4 mm high) and embedded in acrylic resin. The root canal of each specimen was prepared using a tapered diamond bur attached to a low-speed handpiece and space for sealer placement was created with the following dimensions: larger diameter = 2 mm; smaller diameter = 1,5 mm and length = 4 mm.Next, the specimens were randomly assigned to three experimental groups according to the root canal sealer type (n = 50); Each main group was further subdivided into five subgroups (n = 10) according to the irrigation regimen. Group 1a, 2a, 3a irrigated with distilled water , group 1b, 2b, 3b irrigated with Calyxl solution, group 1c, 2c, 3c irrigated with %5 NaOCl solution, group 1d, 2d, 3d are irrigated with 17% EDTA solution and group 1e, 2e, 3e are irradiated with Er: YAG laser.Thereafter, specimens in grup 1 filled with AH Plus Jet, specimens in group 2 are filled with Endosequence BC Sealer and specimens in group 3 are filled with RealSeal root canal sealer. The specimens were placed immediately at 37 ºC and 100% humidity for a week. The push-out force was applied in an apicocoronal direction until bond failure occurred, which was manifested by extrusion of the obturation material and a sudden drop along the load deflection. The force was recorded by using Nexygen data analysis software (LIyod Instruments Ltd). The maximum failure load was recorded in Newtons and was used to calculate the push- out bond strength in Megapascals (MPa).