Bursa il merkezinde ilköğretim çağındaki çocuklarda hipertansiyon sıklığının ve risk faktörlerinin araştırılması
Evaluation of hypertension prevalence and risk factors in primary school children in Bursa
  1. Tez No: 289261
  2. Yazar: DOĞA BARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜLEYHA ALPER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Yakın zamanda yapılan çalışmalarda çocukluk çağı hipertansiyonu prevalansında artış olduğu bildirilmektedir ve artan obezite sıklığının bu artıştan sorumlu olabileceği ileri sürülmektedir. Biz bu çalışmada, Bursa ili merkezindeki ilköğretim çağı çocuklarında hipertansiyon prevalansını ve olası risk faktörlerini araştırmayı amaçladık.Çalışmaya 5 farklı ilköğretim okulundan 6?15 yaş arası toplam 3066 çocuk dahil edildi. Çocukların sosyodemografik özellikleri, özgeçmiş ve aile öyküleriyle ilgili veriler toplandı. Çocuklar okullarında ziyaret edilerek tam bir fizik muayene yapıldı ve 20 dakika arayla iki kez ölçülen kan basıncı değerleri kaydedildi. Ortalama kan basınçları ?90. persantil olan çocuklar 10?15 gün sonra tekrar ziyaret edildi ve aynı yöntemle belirlenen ortalama kan basıncı değerlerine göre hipertansiyon tanısı konuldu.Çalışmamızda hipertansiyon ve prehipertansiyon prevalansı sırasıyla %1,1 ve %1,9 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
According to recent studies prevalence of childhood hypertension is increasing and obesity is suggested to be an important contributing factor. In our study we aimed to assess the prevalence of childhood hypertension among primary school students in Bursa and try to evaluate associated risk factors.A total of 3066 children aged 6-15 years from 5 different primary schools were included in the study. Data were collected on socio-demographic features, personal and family history of the children. Students were visited in schools and complete physical examination was performed. Blood pressure values were evaluated twice within 20 minutes intervals.