Bursa'da ilköğretim hizmetlerinin dağılışı ve nüfusla ilişkisi
The distrubitions of primary school duties in Bursa and its relation with
- Tez No: 265845
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CERCİS İKİEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında Bursa il merkezinde ilköğretim hizmetlerinin dağılışı incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar ile çocuk yaş-çağ nüfusu arasındaki ilişki incelenmiştir.İnceleme dönemi olarak 2000 ile 2008 yılları arasındaki periyotta meydana gelen gelişmenin nasıl olduğu üzerinde durulmuştur. Ortaya çıkan gelişmelerle bölgenin eğitim ve okullaşma oranlarının ne düzeyde arttığı ortaya çıkarılmıştır. Kullanılan yöntem ve metotlardan; İl Milli Eğitim Müdürlüğü verileri (derslik-öğretmen-öğrenci sayıları) ve TUİK'in (Türkiye İstatistik Kurumu) genel nüfus sayımı, Nüfusun Sosyal ve Ekonomik Niteliklerinden faydalanılarak tablo, grafik ve haritalar oluşturulmuştur.Bu araştırmada elde edilen bulgulara göre nüfusun artmasına paralel olarak ortaya çıkan ilköğretim okulu ihtiyacının karşılanması için gerekli çalışmaların yapıldığı ve bu durum itibariyle eğitim gören birey sayısının geçen yıllar içinde arttırıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn this performance, the distrubitions of primary school dusties in Bursa are examined. The relation of children?s ages and population are examined with these results. How the improvements are ensued from 2000 to 2008 are exactly pointed in this duty as analysis. How the rates of education and being school of the region are increased has been revealed with the appearing improvements. The tableaus, maps and graphics have been formed profit by province ministry of education department?s datas, the number of teachers and students TUIK?s general population?s count and the social and economic qualities of population, also used methods and processes.According to the datas of this research we can reach these results that the necessary studies have been mad efor as paralel to increasing of population. For that reason we can reach tis resultus that the numbers of individuals have been increased in previous years.