Sevofluran veya propofol ile anestezi indüksiyonuna deksmedetomidin eklenmesinin klasik LMA yerleştirilme başarısına etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the combination of dexmedetomidine with either sevoflurane or propofol induction according to the success rate of classical LMA insertion
- Tez No: 289317
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BİLGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZETBu çalışmada sevofluran veya propofol indüksiyonu ile laringeal maske (LMA) yerleştirilmesi başarısına deksmedetomidin eklenmesinin etkilerini karşılaştırmayı amaçladık.UÜTF Etik Kurul Komitesi onayı alındıktan sonra; ASA I-II grubu, 20?50 yaş aralığında elektif cerrahi planlanan 80 olgu çalışmaya dahil edildi. Tüm olgulara, sistolik arter basıncı (SAB), diastolik arter basıncı (DAB) ve ortalama arter basıncı (OAB), kalp atım hızı (KAH), periferik oksijen satürasyonu (SpO2), soluk sonu CO2 (ETCO2) ve BİS monitörörizasyonu uygulandı. Hastalar randomize olarak kapalı zarf usulü ile 4 gruba ayrıldı: Grup S (n=20) sevofluran %8, Grup P (n=20) 3 mg/kg propofol i.v, Grup DP (n=20) deksmedetomidin 1µg/kg i.v bolus takiben 3 mg/kg propofol i.v. ve Grup DS (n=20): deksmedetomidin 1µg/kg bolus takiben sevofluran %8 ile indüksiyon yapıldı. LMA yerleştirilmesi sırasında oluşan çene hareketlerinde kısıtlılık, öksürme, hareket gibi parametrelerin değerlendirilmesi ve LMA yerleştirilme kalitesi değerlendirilmesi için modifiye Muzi skoru kullanıldı ve belirli zamanlarda kaydedildi.LMA yerleştirilmesi sırasında ölçülen modiiye Muzi skorları Grup S ve P'de (6.15±1.03 7.05±1.35) Grup DP ve DS'den (2.55±0.60, 2.30±0.57) belirgin olarak yüksekti.
Özet (Çeviri)
SUMMARYComparison of the combination of dexmedetomidine with either sevoflurane or propofol induction according to the success rate of classical LMA insertionOur aim was to investigate the effect of intravenous dexmedetomidine on success rate of laringeal mask (LMA) insertion during sevoflurane or propofol induction.After the Uludag University ethics committee approval; 80 ASA I-II patients scheduled to undergo elective surgical procedures were enrolled the study. All patients were monitored for measuring systolic artery pressure (SAP), diastolic artery pressure (DAP), mean arterial pressure (MAP), hearth rate, peripheral oxygen saturation, end tidal CO2 and with Bispectral Index (BIS) monitor. Patients were randomized into the four groups by sealed envelope technique regarding the induction of general anesthesia: Group S (n=20); 8% sevoflurane, Group P (n =20); 3mg/kg intravenous propofol, Group DP (n=20); 1µg/kg intravenous dexmedetomidine plus 3 mg/kg intravenous propofol and Group DS (n=20); 1µg/kg intravenous dexmedetotimidine plus 8% sevoflurane.