Anonim şirkette zorunlu organ eksikliğine dayanan fesih davası
The dissolution of a joint stock company which depends on lack of one of the mandatory organs
- Tez No: 289358
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ticaret Kanunu anonim şirket için üç zorunlu organ kabul etmiştir. Bu organlar yönetim kurulu, genel kurul ve denetçi veya denetçiler kuruludur. Tezde ilk olarak bu üç zorunlu organın yapısı, özellikleri ve işlevleri incelendi. Ardından organ eksikliğine neden olacak haller, doktrin ve Yargıtay kararları ışığında ayrıntılı olarak işlendi. Ayrıca zorunlu organ eksikliği ile aynı yaptırıma tabi olan hakiki pay sahibi sayısının beşten aşağıya düşmesi hali de ayrıntılı bir şekilde işlenerek teze eklendi. Son olarak anonim şirketin zorunlu organlarından birinin eksikliği veya hakiki pay sahibi sayısının beşten aşağıya düşmesi halinin yaptırımı olan şirketin feshi davası ile ilgili olarak uygulamada sorun yaratan usuli konulara ve özellikle davada alınacak geçici hukuki koruma tedbirlerinden kayyım kavramına ayrıntılı olarak yer verilerek çalışma tamamlandı. Tezde ayrıca 14/02/2011 tarihli 27846 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan ve 01/07/2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan 6102 sayılı yeni Ticaret Kanunu ile 04/02/2011 tarihli 27836 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan ve 01/10/2011 tarihinde yürürlüğe girecek olan 6100 sayılı yeni Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun incelenen konulara ilişkin getirdiği değişikliklere de değinildi.
Özet (Çeviri)
According to Turkish Commercial Code, a joint stock company must have three mandatory organs. These three organs are general assembly, board of directors and auditor or board of auditors. Firstly, structures, features and functions of these three organs are analyzed in this dissertation. After that, the issue of lack of one of the mandatory organs is researched using courts and High Court of Appeal?s decisions which covered the problem. Also, the matter of decrease the number of real shareholders to less than five has same sanction with lack of one of the mandatory organs, therefore this situation is discussed. Finally, action for dissolution for a joint stock company is studied on problematic civil procedure issues and especially temporary legal protection. New Commercial Code was published on 14/02/2011 numbered of 27846 Official Gazette and new Code of Civil Procedure was published on 04/02/2011 numbered 27836 Official Gazette. New Commercial Code will come into force on 01/07/2012 and new Code of Civil Procedure will come into force on 01/10/2011. Thus, new Commercial Code?s and new Code of Civil Procedure?s innovations are also mentioned.