Türk toplumunda 1960'lı yılların yaşam tarzı dinamiklerinin kadın dış giyim modasına etkileri
Sixties life style dynamics influences on women outwear fashion in Turkish sociaty
- Tez No: 289476
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVBAHAR GÖKSEL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
1960'lı yıllar özgürlükçü ve yenilikçi karakteriyle tanımlanmaktadır. İki büyük savaş sonrası toplumların yaşam kalitelerine ve haklarına değer verip sahip çıkmaya başladığı yıllardır. Sanayileşmenin getirdiği üretim bolluğu ve çeşitliliği toplumlarda tüketime yönelmeyi yüceltmiştir. Şehirler kalabalıklaşmış dolayısıyla sosyalleşme, haberleşme, reklam, bireysel farklılaşma yoluyla dikkat çekme yükselen değerler olmaya başlamıştır. Toplumlarda yüzyıllardır ikinci planda kalan gençler, kadınlar, sosyal sınıf farkı gözetilen ırklar ve alt kültür grupları yükselişe geçmiştir. Siyasetten, sosyal hayata, ekonomiden teknolojiye, sanat ve kültürel tüm dinamikler kendinden sonraki on yılların yeniliklerinin ve yeni değerlerinin temelini atmıştır.1960'lı yıllarda, tasarımcıları da etkileyen akımlar XX. yüzyılın ikinci yarısından itibaren güçlenmeye başlamışlardır. Tüm uygulamalı ve görsel sanatlarda büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Moda ve tekstil alanlarında sanattaki bu arayışlar etkin olmaya başlamıştır. Baskıcı tüm rejimlerin yavaş yavaş ortadan kalkması gibi modanın da tek merkezci moda görüşü yerini hazır giyime bırakmaya başlamıştır. Hazır giyim modada demokratikleşmeyi, herkesin kendine özgü tarzlar yaratabilmesini ve kolay ulaşılabilirliği beraberinde getirmiştir. Renkler, desenler, kumaşlar daha önceki dönemlerde hiç olmadığı kadar çeşitli ve yaratıcıdır.Bu çalışma 1960'lı yılların yaşam tarzı dinamiklerinin literatür taramaları ve belgeler ışığında ve döneme tanıklık eden kişiler aracılığıyla önce Dünya'da neler olduğunun belirlenmesinin ardından o dönemde Türkiye'de neler yaşandığını, 1960'ların Türk toplumundaki yeni oluşumları, yaşam tarzlarını ve kadınların giyim modasını nasıl etkilediği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sixties are defined as a libertarian and an innovational. Post war years societies were starting stake a claim to their freedom and quality of their lives. Industrialization bring about richness and multifariousness its appear with consumer society. Because of crawded cities socialization, communication, individuation was on the rise. Youth, women, subcultures and races were become more important. All lifestyle dynamics were prepared the bases of next years.On Sixties, art movements became stronger that to affect designers. All applied arts, visual arts also textile and fashion designs were developed with art movements. Fashion designs, wearing styles, fashion looks became democratical with pret a porter. People started to create their own unique fashion looks and styles. Pret a porter has marketability also accessibility by poeple. Colors, prints, fabrics has various and creative on these years than ever before.In this study books and articles were searched, documents found, Sixties?s witnesses were listened then realized about living conditions Sixties on known what's what. At last Sixties Turkish society and their life styles, fashions compared with World?s movements, improvements and women?s fashion wears.