2000 sonrası Türk romanında tasavvufi söylem
Mystical expression in post 2000 Turkish novel
  1. Tez No: 289569
  2. Yazar: ONUR TOKİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Yirmi birinci yüzyılla birlikte tasavvuf, Türk romanında önemli bir yer tutar. Bu çalışmada tasavvufi söylemin Türk romanına etkileri incelendi. Geniş bir roman taramasından sonra belirlenen İhsan Oktay Anar'ın `Suskunlar', Elif Şafak'ın `Aşk', Ahmet Ümit'in `Bab-ı Esrar' ve Nazan Bekiroğlu'nun `Lâ' isimli eserleri çalışmanın temeline oturtuldu.İki bölüm halinde düzenlenen çalışmanın ilk bölümünde, tasavvufi söylem ve bu söylemin Türk romanına etkileri, Tanzimat'tan günümüze gelerek incelendi.Çalışmanın ana bölümü olan ikinci bölümde romanların, yapısal ve izleksel tahlili yapıldı. Bu tahlil esnasında, özellikle tasavvuf disiplininden yararlanıldı. Ayrıca; tarih, sosyoloji, felsefe, psikoloji, dinler tarihi ve güzel sanatların imkânları da çalışmaya yansıtıldı. Böylece romanlardaki tasavvufi söylemin mahiyeti ve işleniş şekilleri ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
Sufism gained an important place in Turkish Novel by the 21st century. In this study, the impacts of mystical expression to the Turkish Novel were investigated. Ihsan Oktay Anar?s `Suskunlar?, Elif Safak?s `Ask?, Ahmet Umit?s `Bab-i Esrar? and Nazan Bekiroglu?s `La? were established as the fundemantals of the study after a wide novel review.The work was constructed in two chapters, in the first chapter, the mystical expression and its impacts upon Turkish Novel were investigated since the Tanzimat Period up to today.In the second chapter, which is the main part of the study, the structural and thematic analysis of the novels were studied. Throughout this analysis, the Sufism Discipline was referred specifically. Besides, the potentialities of History, Philosophy, Psychology, History of Religions and Fine Arts were also reflected to the study. Thus, the essence and how the writer treated a subject in the novel written with a mystical expression were presented.