2001 ekonomik krizinin Türkiye'deki işletme gruplarının çeşitlenme stratejilerine etkileri
The effects of 2001 economic crisis on diversification strategies of business groups in Turkey
  1. Tez No: 289582
  2. Yazar: YÜCEL TÜRKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELA ÖZKAN CANBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezin amacı Türkiye'de holding olarak bilinen işletme gruplarının 2001 yılı öncesinde ve sonrasında çeşitlenme stratejilerinde bir değişiklik olup olmadığını araştırmaktır. Bu bağlamda, işletme gruplarının 2001 öncesinde ve sonrasında hangi çeşitlenme stratejisini (ilişkili ya da ilişkisiz) benimsediği tespit edilmeye çalışılmıştır.Çalışmaya dahil edilen işletme grupları 2001 ekonomik krizinden önce banka sahibi olup kriz sonrasında da aynı bankalara sahip olmaya devam edenler ve diğerleri şeklinde iki gruba ayrılmış, bu bağlamda işletme gruplarının çeşitlenme stratejilerinde banka sahibi olmanın bir avantaj olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır.Çalışmada planlanan verilere ulaşmak için nicel yöntemler kullanılmıştır. İşletme gruplarına ilişkin veriler İMKB'den elde edilmiştir. Bu çalışmanın yapılmasıyla birlikte Türkiye'de bulunan işletme gruplarının hangi sektörlerde faaliyet gösterdiğinin ve faaliyet gösterilen bu sektörlerin birbirleriyle olan ilişkisinin (ilişkili ve ilişkisiz çeşitlenme) ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Çalışmanın örneklemini İMKB'de Xhold (İMKB Holding ve Yatırım) başlığı altında işlem gören holdingler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objectives of this thesis are searching for whether there are any changes in business groups? diversification strategies before 2001 and after 2001 in Turkey. In this context, which diversification strategies (reletad or unrelated) are adopted by the business groups is tried to be determined.The business groups included in study divided into two groups one of them is before the economic crisis of 2001 having bank and continue in the same manner after 2001 and the rest. On this basis whether having bank is advantageous in diversification strategies or not is tried to be determined.Quantitative research is used for reaching on planned datas. The datas related with business group are obtained by IMKB. With these studies groups in Turkey in which sectors they performed and these sectors? relationships (relevant or irrelavant) with each other are tried to be put forward. The sample of study is constituted by the companies traded in Xhold,IMKB.