Türk Hukukunda ve Uluslararası Hukukta havayoluyla yolcu taşıma sözleşmelerinde taşıyanın ölüm ve cismani zarardan doğan hukuki sorumluluğu
Legal responsability of air career in case of death or bodily injury of the passenger
  1. Tez No: 289595
  2. Yazar: BANU BOZKURT BOZABALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAYEGAN KENDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmanın amacını, yolcunun ölüm veya cismani zarara uğraması halinde havayoluyla yolcu taşıyanın hukuki sorumluluğunun incelenmesi oluşturmaktadır.Bu inceleme üç ana bölümde yapılmıştır. İlk bölümde taşıma sözleşmesi (genel olarak ve havayoluyla yolcu taşıma sözleşmesi) ve havayoluyla yolcu taşıma sözleşmesine uygulanacak ulusal ve uluslararası hükümler ele alınmıştır. Uygulanacak hükümler altında ele alınan uluslararası hukuk kaynakları, devletler arasında yapılan Uluslararası Antlaşma ve bunları değiştiren Protokoller ile IATA üyeleri arasında yapılan Intercarrier Agreement'ları da kapsayacak şekilde kronolojik sıra ile değerlendirilmiştir.İkinci bölümde uluslararası hukukta düzenlenen taşıyanın hukuki sorumluluğu ele alınmıştır. Bu bölümde taşıyanın sorumluluğunun içeriği, şartları ve sorumluluğun sınırı incelenmiş; ayrıca, sınırsız sorumluluk ve sorumluluktan kurtulma halleri de ele alınmıştır. Tüm bu değerlendirmeler, uluslararası mahkeme kararları ile de desteklenmiştir.Üçüncü ve son bölümde ise taşıyanın Türk Sivil Havacılık Kanunu uyarınca sorumluluğu değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme, yürürlükteki hukuk kuralları dikkate alınarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the legal responsibility of air carrier in case of death or bodily injury of passenger.This analyze is made under three main chapter. At the first chapter, the transport agreement (in general and air transport agreement made with passenger) and the international and national legal sources to be applied to the air transport agreement is revised. Under this chapter, the international legal sources are examined with chronological order including as well as the International Conventions and Protocols amended them than the Intercarrier Agreements made by the member of IATA.At the second chapter, the responsibility of air carrier regulated in international legal sources is examined. Under this chapter, the content, conditions and limits of air carrier?s responsability are analyzed. Furthermore, the unlimited responsibility and the possibility of exoneration is examined. All this explanation has been supported with the case laws.At the third and last chapter, the responsibility of air carrier under Turkish Civil Aviation Code is pointed out. All the explanation under Turkish Civil Aviation Code is made according to the legal sources in force.