Dersim inanç sembolizmi
Dersim belief symbolism
- Tez No: 289594
- Danışmanlar: PROF. DR. AKİLE GÜRSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu tez çalışması, Dersim'de varlığını devam ettiren, Rê/Raa olarak adlandırılan ve Yol anlamına gelen bir inancın sembolleri ve mitik öykülerinin analitik olarak incelenmesidir. Dersim, geçmişte daha geniş bir bölgenin adı olup, günümüzdeki haliyle 1936'dan beri Tunceli olarak isimlendirilen daraltılmış bir bölgenin adıdır. Bu analitik çalışmada, esas olarak Rê/Raa denen inancın içeriği, toplumsal kurumlarla bağlantıları ve bunların toplamından oluşan bütünün ne olduğu ele alınmıştır. Buna destek olacak metinler olarak ele alınan mitik öykülerin yapıbozuma (deconstruction) uğratılarak analiz ve bunların üzerinden bölgenin antropolojisi, özellikle kimlik ve kişiliğin şekillenmesindeki etkileri tartışılmıştır. Bu çerçevede tek tanrılı dinlerden farklılık taşıyan bu inancın, günümüze kadar direnmesinin sebepleri ve bunun Dersimlilerin kimlik ve kişilikleri üzerindeki etkileri ve sonuçları ele alınarak, bölgenin sosyo-ekonomik süreçleri, bu süreçlerdeki çatışmalar ve sonuçlarının izleri aranmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation is an analytical study of the symbols and mythical stories of a belief system known as Rê/Raa meaning ?The Path? that exists in Dersim. Dersim is the name of a large geographical region that is now smaller in size and known by the name Tunceli since 1936. In this analytical study, the content of the belief system known as Rê/Raa, its connection with societal institutions and the ?whole? that is created from all of its components were examined. By taking the mythical stories that support the content of this system and subjecting them to analysis through deconstruction, their effect on the region?s anthropology, in particular the formation of identity and personality of its inhabitants is discussed. Within this framework, by taking up the reasons behind the continued existence of this belief system that differs from monotheistic religions and examining its effect and lasting legacy on the identity and personality of Dersim people, the socio-economic processes of the region and the traces of the conflicts and conclusions during these processes are studied and discussed.