Türkiye ekonomisinde kredi kartlarının marka konumlandırılması: Bir uygulama örneği
Brand positioning of credit cards in the Turkish economy: A model of implementation
  1. Tez No: 289667
  2. Yazar: SEDAT KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde Türkiye Ekonomisine 1980 öncesi ve sonrasışeklinde genel bir bakış yapıldıktan sonra günümüzde yaygın bir şekilde kullanılan vekullanımı her geçen gün daha da artan kredi kartlarının Dünya'da ve Türkiye'de ortaya çıkışı,yaşanan süreçleri, yıllar itibarıyla artışları, teknolojik gelişimleri, taraflarına ve ülkeekonomisine etkileri incelenmiştir. İkinci bölümde marka yönetimi ve önemine değinmeklebirlikte marka konumlandırılması konusu anlatılmıştır. Son olarak üçüncü bölümde yaşananküresel krizde Türkiye için kaldıraç fonksiyonu gösteren bankacılık sektörünün günümüzdekiyeri ve önemine kısaca değinilmiş ve uygulama olarak seçilmiş banka'ya ait seçilmiş kredikartının marka konumlandırılması uygulama olarak ele alınmıştır. Sonuç kısmında da kredikartının ülke ekonomisine etkileri, marka haline gelmesinin ve konumlanmasının bankayaetkileri ve marka olmanın kredi kartlarında önemi kısaca değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of this study, following a general overview of the Turkish Economybefore and after 1980, the emergence in the world and Turkey of credit cards that enjoywidespread and increasing use, the various processes they have undergone, their increasethrough years, technological development, and influences on their users and the localeconomy have been examined. In the second part the adminisration and importance of brandnames have been discussed along with the issue of brand positioning. Finally in the third part,the place and importance of the banking sector which functions as a lever for Turkey in thewake of the global economic crisis have been briefly discussed, and the brand positioning ofselection bank's selection credit card has been examined as a model of implementation. In theconclusion part, the influences of credit cards on the local economy, the effects on the banksof their becoming brand names and brand positioning, and the importance of becoming abrand name for credit cards have been briefly evaluated.