2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nın spor turizmi ve ekonomik etkileri açısından incelenmesi
Investigation of 2010 Basketball World Championship?s economical impacts and analysis of sport tourism
  1. Tez No: 289737
  2. Yazar: BİLAL KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜMMANİ EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Spor, Turizm, Economics, Sports, Tourism
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor turizminin önemli bir parçası olan FIBA Dünya Şampiyonasına katılımcı olan spor turistlerinin Türkiye ekonomisine katkılarının incelenmesi sonucunda ev sahibi ülke ve kente beklendiği düzeyde ekonomik katkıda bulunup bulunmadığının incelenmesidir.Büyük spor olaylarının gelişmekte olan ülkeler için çok önem arz ettiği literatürde de görülmektedir. Türkiyenin dünya basketbol şampiyonası ev sahipliği ile sosyo-kültürel tanıtım, ekonomik etkiler, turizm faydası, yeni tesislerin yapımı gibi bir çok katkısı olacağı beklenmektedir. Böylelikle bu organizasyonun ülkeye yapacağı ekonomik katkıların ortaya konmasıdır.Çalışmanın evrenini 2010 dünya basketbol şampiyonası için İzmir'e gelen yabancı turistler oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise İzmir'e organizasyonu izlemeye gelen 400 adet turist oluşturmaktadır.Çalışma betimsel bir çalışmadır. Çalışma için literatür taraması yapılmıştır. Çalışma için araştırmacı tarafından hazırlanan ve geçerlik güvenirlik testi yapılmış (test tekrar test - 1 hafta ? SPSS ? alfa = 0,79) bir anket formunun turistler tarafından doldurmaları istenmiştir. İzmir'e gelen turistlerden 400 kişi gönüllü olarak çalışmaya katılmıştır.Çalışmanın istatiksel değerlendirmesi SPSS 17.00 paket programında analizlenmiştir. Elde edilen verilerin yüzde, frekans dağılımları yapılmış, çapraz tabloları oluşturulmuş ve ki-kare değerlerine bakılarak istatistiksel anlamda farklılık gösteren tablolar çalışmaya eklenmiş ve yorumlanmıştır.Şampiyonaya spor turisti olarak katılan kadın bireylerin çoğunlukla spor turizmini araç olarak kullandığı ve ülkemizdeki tarihi yerlere kültür turizmine katkı yapacak şekilde ziyaretlerde bulundukları araştırmadan çıkan önemli sonuçlar arasındadır. Bu durumu yine turizmin farklı kollarının birbirini olumlu etkilemesi ile açıklayabiliriz. Ekonomik açıdan ise oluşan durumun beklentileri karşılamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, sports tourism is an important part of the FIBA World Championship participant sport tourists as a result of examination of the contributions of Turkey's economy and the host country to the city to investigate the presence of an expected level of economic contribution.Large sporting events of great importance for developing countries is shown in the literature. Turkey's world basketball championship with a host of socio-cultural promotion, economic impacts, tourism benefits, such as the construction of new facilities is expected to contribute a lot. Thus, the economic contribution of this organization is to expose the country will do.The population of the study are the foreign tourists coming to İzmir for 2010 world basketball championship. The sample from the 400 pieces of tourists are watching the organization of Izmir.The study is a descriptive study. Literature search was conducted for the study. The validity and reliability testing and has been prepared by the researcher for the study (test-retest - 1 week - SPSS - alpha = 0.79) were asked to complete a questionnaire by tourists. 400 people participated in volunteer work as tourists coming to İzmir.Statistical evaluation of the study were analyzed using SPSS package program 17:00. Percent of the data obtained, the frequency distributions were created in cross-tables and chi-square values indicate statistical differences by looking statements included in the study and interpreted.Women participating in the championship, as sports tourists mostly sports tourism as a tool used by individuals in our country and visits to historical sites in their research will contribute to cultural tourism are among the important results. This situation still have a positive impact of tourism can be explained by the different branches of each other. Economically, the situation which was not meeting expectations.