Gemi alacaklısı hakkı veren alacaklar
The claims secured by a maritime lien
- Tez No: 289770
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİM ÜNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, gemi alacaklısı hakkı veren alacaklara ilişkin Türk Ticaret Kanunu hükümleri, Tasarı ile getirilmek istenen yeni düzenlemeyle birlikte incelenmiştir. İnceleme konusu yapılan hususlara ilişkin olarak yeri geldikçe uluslararası sözleşmelere de değinilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, genel olarak gemi alacaklısı hakkı kavramı ve önemine değinilmiş ve gemi alacaklısı hakkının doğumu ve özellikleri ile hakkın konusu ve kapsamı incelenmiştir. Ayrıca gemi alacaklısı hakkının hukuki niteliğinden de kısaca bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, gemi alacaklısı hakkını bahşeden alacaklar ayrıntılı olarak ele alınarak inceleme konusu yapılmıştır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise, gemi alacaklısı hakkının sırası, sona ermesi ve zamanaşımı Tasarıdaki düzenlemeyi de içerecek şekilde ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the provisions of Turkish Commercial Code regarding the claims secured by a maritime lien are examined together with the provisions of draft of new Turkish Commercial Code. With regard to the matters the subjects of study in international conventions have been mentioned as the occasion arises. In the first chapter, general concept and importance of the maritime lien are referred and birth of the maritime liens, their properties, subject and scope of maritime liens are examined. Furthermore, legal nature of maritime lien is also briefly mentioned. In the second part of the study, the claims secured by a maritime lien are examined in detail. In the third part of our study, rank, ending and time bar of maritime liens are examined together with the provisions of draft of new Turkish Commercial Code.