The concept of control in concentrations and a case study
Konsantrasyonlarda kontrol kavramı ve bir örnek incelemesi
  1. Tez No: 289777
  2. Yazar: HANDE KISTAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESER KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Kamu Hukuku ve Entegrasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
13 Aralık 1994 tarihinde Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un ?Birleşme ve Devralmalar? başlıklı 7. maddesi genel anlamıyla piyasa yapısını kontrol etmeyi amaçlayan bir düzenleme içermekte olup, hüküm devralma yoluyla konsantrasyonun gerçekleşebilmesi bakımından malvarlığının, ortaklık payının ve yönetimde hak sahibi olma yetkisi veren araçların devralınmasından bahsetmiştir. Buna rağmen, 12.7.1997 tarihinde Rekabet Kurumu tarafından yayımlanan ve Avrupa Birliği mevzuatındaki Teşebbüsler Arası Yoğunlaşma İşlemlerinin Denetlenmesine İlişkin Konsey Tüzüğü'ne paralel hükümler içeren Rekabet Kurulu'ndan İzin Alınması Gereken Birleşme ve Devralmalar Hakkındaki Tebliğ' de ise 7. maddeye ek olarak bu sayılanların kontrol edilmesini ve ayrıca ortak girişimlere yer vermiştir. Nitekim konsantrasyonun gerçekleşmesi bakımından belirleyici olan, teşebbüslerin kontrolünde meydana gelen yapısal değişikliklerdir.Türkiye'de Rekabet Hukuku'nun gelişimi de göz önünde bulundurularak, konsantrasyon kavramının tanımı, çeşitleri, teşebbüslerin kontrolünde meydana gelen değişiklikler ve Avrupa birliği mevzuatı ile Türk hukuku arasındaki farklılıklar ele alınmış olup, Türkiye'deki mevcut uygulama konusunda ise Rekabet Kurumu tarafından verilen bir karar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Article 7 of The Act on the Protection of Competition which came into effect 13 December 1994 subsequently its publication in Official Gazette contains a formulation that aims to control market structure in general terms, and mentions acquisition of one undertaking?s assets or its partnership shares, or of means which confer thereon the power to hold a managerial right in order to be deemed as a concentration by acquisition. However, in addition to Article 7, Communiqué on the Mergers and Acquisitions Calling for the Authorization of the Competition Board, which was published on 12 July 1997 by Turkish Competition Board and contains parallel articles with the European Community Merger Regulation on the Control of Concentrations Between Undertakings, regulates controlling of aforementioned and also joint ventures. As a matter of fact, a structural change in the control of an undertaking is the determining factor in terms of realization of a concentration.By taking into consideration of the development of Competition Law in Turkey, the definition of the term ?concentration?, types of concentrations and changes in the control of undertakings and differences between European Union and Turkish law are taken up in detail, a decision of Turkish Competition Board is analyzed as to current execution in Turkey.