Sigara paketlerindeki birleşik uyarı etiktlerinin yol açtığı etkilere yönelik nitel bir inceleme
A qualitative research on combined warning labels of cigarrette packs and its effects
  1. Tez No: 289810
  2. Yazar: SENA ZEYBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KEMAL SUHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de sigara paketlerindeki birleşik uyarı (resim ve yazı) etiketlerinin yol açtığı etkileri incelemektir. Bu amaçla mevcut literatür taranarak sağlık uyarı etiketlerinin dünyadaki kullanımı, etkisi ve gelişimi değerlendirilmiştir.Yapılan nitel bir çalışma ile sigara paketlerinin üzerindeki birleşik uyarı etiketlerinin, sigara kullananlar üzerindeki etkisinin sigara kullanmayanlara oranla az olduğu, bu etkinin zamanla azaldığı ve olumlu bir nokta olarak ambalaj tasarımının çekiciliğini düşürdüğü ortaya konmuştur. Bunlara ek olarak çözüm önerisi olarak sunulan çift tarafında birleşik uyarı etiketi bulunan paketlerin daha etkili olduğu bulguları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this research is to analyse the affects of combined warning labels (text and visual) of cigarette packs that are used in Turkey. In this context, the current literature was examined and worldwide use of health warnings and its evolution was assesed.With the qualitative research, it has been found that the combined health warnings has significantly more positive effects on the non smokers than smokers but these effects die out within time. However with a positive note, the new package design has negatively effected the attraction of cigarette smoking. As a solution the research argues that cigarette packs with the double sided combined warning labels could be more effective.