Aktörün Euripides'in elektra rolü üzerindeki çalışmaları
An actor's works on Euripides' electra according to the system of stanislavski
- Tez No: 289826
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZURAB SİKHARULİDZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Euripides'in MÖ 5.yy'da yazdığı Elektra adlı eseri ve bu eserdeki Elektra karakterinin Stanislavski Sistemine göre incelenmesi bu tezin konusunu oluşturur.Bu eser, Klasik Çağ'ın en parlak döneminde yani toplumun kültürel, sanatsal ve siyasal olarak tam bir değişim içinde olduğu bir dönemde, yenilikleri gelenekle çok iyi harmanlamayı başarmış Euripides tarafından yazılmıştır. Rol üstünde çalışmaya geçmeden evvel eserin edebi tahlili yapılmış ve eser ve yazar söz konusu dönemin tüm unsurları ele alınarak incelenmiştir. Edebi tahlil; yazarın biyografisi, yazarın ve eserin dönemi, eserin ve yazarın bulundukları dönem içinde değerlendirilmeleri ile birlikte eserin, fabeli, ideası, teması, türü, ana çatışması vb. başlıklar altında yapılmıştır. Daha sonra ise rol üstünde çalışmaya geçilmiş ve bu bölümde ise rolün isteği ve üstün amacı, büyük ve küçük olayların sıralaması, karakterin incelemesi, rolün yorumu başlıkları altında inceleme gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Elektra rolü üstünde çalışmaya örnek olarak Elektra ile Klytaimnestra'nın karşılaşma sahnesi ele alınmıştır. Bu sahne küçük durumlara ayrılmış ve her durumda Elektra karakterinin küçük ve istek ve amaçları belirtilmiştir.Bu tez çalışması, aktörün Stanislavski Sistemi'ni temel alarak bir rol üstünde nasıl çalışması gerektiğini ve bu sürecin aşamalarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Examination of Euripides? play named ?Electra? written in the 5th cc B.C. and the character of Electra in this play according to the system of Stanislavski is the subject of this thesis.This play was written in the brightest era of the Classical Period, that is, in a period when the society was changing culturally, artistically and politically, by Euripides who accomplished to blend the changes with the traditions. Before working on the role, the literary analysis of the play has been made, and the play and the playwright have been examined by considering all the elements of the said period. The literary analysis comprises; the playwright?s biography, the era of the playwright and the play and their evaluation within the period they belonged to, the play?s fabula, idea, theme, genre, main conflict etc. Afterwards the role has been started to be worked on. In this part, the role?s desire, super-objective, ordering of major and minor events, examination of the characters, the interpretation of the role have been discussed. Furthermore, the Meeting of Electra and Klytaimnestra has been examined as an example of working on the role of Electra. This scene has been divided into minor cases and the desires and objectives of Electra in these cases have been specified.This thesis has demonstrated how an actor is to work on the role and the stages of this process based on the system of Stanislavski.