Gamma ışınları ile irradiye edilen hidrazinyum sülfat, diamonyum-d-tartrat, amonyum oksalat ve amonyum sülfatın elektron spin rezonans yöntemiyle incelenmesi
  1. Tez No: 11139
  2. Yazar: HÜMEYRA PAŞAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada hidrazinyum sülfat ve diamonyum-d-tartratın suda doygun çözeltileri hazırlanıp, buharlaşmaya bırakılarak tek kristal haline dönüşmeleri sağlandı. Elde edilen kristallerden E.S.R. yöntemi için uygun büyüklükte ve saflıkta olanlar seçildi. Bu tek kristaller, toz halinde bulunan amonyum sülfat ve fi n amonyum oksalat 9 0 milicurilik Co kaynağından çıkan gammalarla 24- saat ışınlanarak bozukluklar (paramagnetik merkezler) oluştu ruldu. Bu merkezlerin, Ondokuzmayıs Üniversitesi“x-band Varian E-line Century Series”E.S.R. spektrometresinde oda sıcaklığında elde edilen spektrumları incelendi. Hidrazinyum sülfatta oluşan paramagnetik, merkez, N^H^ ra dikali olarak tesbit edildi ve seçilen referans eksen sisteminde g-f aktörü ve aşırı ince yapı sabitleri a“ ve a”belirlendi. Diamonyum-d-tartratta oluşan paramagnetik merkez ise NH^OOCHOHCCOHCOONH^ radikali olarak tesbit edildi. S proton aşırı ince yapı çiftlenim sabiti ve g-faktörü referans eksen sistemi için belirlendi. Oda sıcaklığında amonyum oksalatta,“O^CCOH- ve ”O-CCO- gibi iki radikal türü belirlendi. Amonyum sülfattaki merkez türü ise S03 radikali olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
IV abstract: Paramagnetic centers produced by gamma irradiation in hydrazinium- sulfate ~ (N^H-SO^) and diammonium d-tartrate ( (NH4)2C1+H1+0g) single crystals, ammonium oxalate ((NH^KSOj.) powders have been investigated by Electron Spin Resonance Tecnique. + The paramagnetic center in N“HfiSCL has been attributed to N^H^ radical and the g factor and the hyperfine constants a”and a“ have been determined. The damage center in NH^OOCHQHCCOHHCOONH^ has been attributed to the NH^OOCHOHCCOHCOONH^ radical. The g factor and the hyperfine coupling constant of g proton have been determined. The specie's produced in ammonium oxalate were attributed to ~0 CC0H~ and ”O^CCO^ radicals and the centers in ammonium sulfate were found to be S0" radical. Ö